Ceny jaj zrównały się z cenami mięsa drobiowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2017,11:10 Aktualizacja: 08-11-2017,11:15
A A A

W Unii Europejskiej 100 kg jaj kosztuje obecnie 177,40 euro czyli niemal tyle samo, co 100 kg mięsa drobiowego, którego ostatnie, oficjalne notowania, wynosiły 181,61 euro.

Różnica między mięsem i jajami zmniejszyła się tym samym zaledwie do około 2 procent.

Zrównanie cen jaj z cenami mięsa drobiowego nastąpiło w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jeszcze w czerwcu tego roku różnica między cenami mięsa i jaj wynosiła ponad 35 procent.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, 100 kg mięsa drobiowego kosztowało w czerwcu średnio 184,92 euro, a 100 kg jaj 119,71 euro.

krajowa izba producentów drobiu i pasz, jaja drób, eksport jaj, jaja spożywcze

Polskie jaja masowo wysyłane za granicę, a w kraju rekordowe ceny

Krajowi eksporterzy jaj spożywczych zaledwie w ciągu jednego miesiąca nadrobili gorsze wyniki z początku roku i teraz idą na rekord. - Spodziewaliśmy się, że afera fipronilowa będzie wywierała presję na wzrost importu jaj z Polski, jednak po...
- Sytuacja na drobiarskim rynku jest dość niezwykła. Średnioroczne różnice w cenach mięsa i jaj, w latach 2013 - 2017, wynosiły od 31 do 36 procent na korzyść mięsa drobiowego - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Jego zdaniem, nie jest wykluczone, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni dojdzie do sytuacji kiedy to jaja będą droższe od mięsa.

Dyrektor KIPDiP podkreśla, że mięso drobiowe powinno w najbliższym czasie sezonowo tanieć podczas gdy popyt na jaja prawdopodobnie pozostanie silny, co może delikatnie wzmacniać cenę jaj lub - w najgorszym razie - utrzymywać ją na wysokim poziomie.

Przypomnijmy, że gwałtowne wzrosty cen jaj rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia, co było następstwem wykluczenia z produkcji wielu ferm zachodnioeuropejskich używających zakazanych prawem substancji owadobójczych.

Wzrostową tendencję cen jaj wzmacniały dodatkowo przypadki grypy ptaków w kilku krajach europejskich, przede wszystkim we Włoszech - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA