Ceny jaj jesienią wzrosną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-09-2024,14:30 Aktualizacja: 05-09-2024,15:03
A A A

Hurtowe ceny jaj zaczynają powoli rosnąć. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz prognozuje, że wkrótce presja na wzrosty będzie coraz większa.

Izba przeprowadziła analizy, zgodnie z którymi obecny potencjał produkcyjny wyrażony pogłowiem kur ogółem jest najniższy od kilku lat.

Analitycy Izby podkreślają, że podobna sytuacja miała miejsce w 2022 roku. Wówczas w ciągu trzech miesięcy hurtowe ceny jaj zwiększyły się aż o 75%.

– Szacowana wylęgami piskląt populacja towarowych kur nieśnych jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb rynku. Podobnie było w 2022 roku – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz dodając:

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Ceny w skupie drobiu uległy niewielkiej zmianie

Notowania kurcząt brojlerów w przedostatnim tygodniu sierpnia spadły. Z kolie indyki podrożały, a cena gęsi tuczonych i kaczek brojlerów pozostała bez zmian.   Na rynku krajowym w dniach od 19 do 25 sierpnia kontynuowany był...

– Oczekujemy zatem, że jesienią ceny jaj osiągane przez producentów pójdą w górę. Wzrosty nie powinny być tak spektakularne jak dwa lata temu, niemniej będą bardzo wyraźne i odczuwalne

Zgodnie z danymi izby, produkcja piskląt jest w bieżącym roku najniższa od ośmiu lat.

Od początku roku do końca lipca, pojawiało się na rynku, w zależności od roku, od ponad 21 do ponad 25 mln młodych kurek. Tymczasem w tym sezonie było ich tylko nieco ponad 19 mln.

– Producenci bali się odważniej inwestować. Wynikało to z niestabilności przepisów i wielu nowych obostrzeń związanych z produkcją oraz z obaw o nieprzewidziane wydarzenia typu zwiększony import czy grypa ptaków – mówi Katarzyna Gawrońska i dodaje:

– Istotne znaczenie ma także transformacja branży w kierunku chowów alternatywnych, czyli stopniowe odchodzenie od klatek.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz podkreśla, że przedmiotem jej prognoz jest wzrost hurtowych cen jaj.

Izba przyznaje jednak, że ceny producentów mają także bardzo duży wpływ na poziomy cenowe występujące w handlu detalicznym.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków





 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA