Notowania drobiu od połowy marca obniżają się. W połowie kwietnia ceny kurcząt brojlerów spadły o 5%, indyków o 4%, tuszki kurcząt o 10%, a tuszki indyków o 5% w porównaniu z poprzednim tygodniem.
W krajowym skupie od połowy marca utrzymuje się spadek cen żywca drobiowego. W ślad za nim tanieje również mięso drobiowe w zbycie.
Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje, że w dniach 13-19 kwietnia 2020 r. kurczęta brojlery kupowano po 2,98 złotych za kilogram.
Ustalona cena była o 5% niższa niż w poprzednim notowaniu oraz o 14% niższa niż przed miesiącem i rokiem.
Notowania indyków ukształtowały się na poziomie 4,87 złotych za kg i były o 4% niższe niż w poprzednim tygodniu.
Hodowcy i producenci drobiu znajdują się obecnie w dramatycznej sytuacji. Zarówno właściciele stad zarodowych jak i producenci żywca tracą setki tysięcy złotych. Apelują o pomoc i alarmują, że w czasie pandemii koronawirusa są pozostawieni...
Cena żywca indyczego była o 11% niższa niż miesiąc wcześniej oraz o 13% niższa niż w analogicznym okresie 2019 r.
Jak zauważają eksperci w ślad za spadkiem cen w skupie tanieje również mięso drobiowe w zbycie.
W trzecim tygodniu kwietnia tuszki kurcząt uzyskały cenę 3,56 złotych za kg, to o 10% taniej niż przed tygodniem.
Poziom cen był, aż o 38% niższy niż przed miesiącem oraz o 35% niższy niż przed rokiem.
Średnia cena tuszek indyków wyniosła 10,06 złotych za kg i była o 5% niższa niż w poprzednim tygodniu, ale wyższa niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 9% i 6,5%.
Jak podaje biuro analiz w okresie styczeń-luty 2020 r. eksport produktów drobiowych osiągnął poziom 276 tys. ton, w ekwiwalencie tuszek.
To o 4% mniej niż przed rokiem. Wartość ich wywozu zwiększyła się o 4% i osiągnęła poziom 489,8 mln euro. Daje to ponad 2 mld złotych.
Do Polski zaimportowano 24,5 tys. ton drobiu o wartości 47,2 mln euro. Było to o 20% mniej niż przed rokiem.