Obora uwięziowa przystosowana na 60 krów dojnych jest obsługiwana przez automatyczny wózek paszowy FW200. Posiada on dwie komory na paszę treściwą oraz dwa zasobniki na dodatki mineralno-witaminowe.
Roboty do czyszczenia posadzki rusztowej oraz podgarniania paszy, stacje żywieniowe, hala udojowa bok w bok 2 x 20, zewnętrzny zbiornik wieżowy do schładzania mleka. To tylko niektóre elementy wyposażenia nowej obory wolnostanowiskowej...
Gospodarstwo rolne Agaty i Roberta Saniewskich z miejscowości Kostry Litwa woj. podlaskie zostało odziedziczone po rodzicach w 2000 r.
Hodowca w ubiegłym roku rozbudował i zmodernizował starą oborę. Do budynku o szerokości 12,5 m i długości 22 m dobudował nową część o wymiarach 20 m x 20 m.
Obora została wyposażona w wózek paszowy FW200. Urządzenie porusza się po szynie zamocowanej wzdłuż stołu paszowego i obsługuje dwa rzędy krów. Jest napędzane silnikiem elektrycznym zasilanym z dwóch akumulatorów 12 V o pojemności 60 Ah każdy, które są automatycznie ładowane podczas postoju. Jego wydajność przy normalnym trybie pracy to 5-6 krów na minutę i może obsłużyć stado liczące około 60 sztuk, a liczba karmień w ciągu doby wynosi od 2 do 8 razy.
Wózek paszowy może być programowany i sterowany za pomocą terminala ręcznego lub systemu zarządzania stadem DelPro, a do jego pamięci można wprowadzić dane żywieniowe 500 krów. Dzięki pozyskiwaniu danych udojowych z aparatów MU Blue lub MU480, które są przekazywane do systemu możliwe jest automatyczne dostosowanie dawki do wydajności mleka.
Ocena użytkowości mlecznej prowadzona przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka daje rolnikom możliwość uzyskania dużej liczby aktualnych informacji charakteryzujących stado. W Regionie Oceny Parzniew liczba...
Oborę wyposażono również w dojarkę przewodową z aparatami udojowymi typu MU486 wraz z szyną transportową, pompę próżniową DVPF NFO z falownikiem, zbiornik na mleko o pojemności 3,2 tys, litrów, hydrauliczne zgarniacze obornika, oświetlenie LED, kurtyny boczne, świetlik kalenicowy o szerokości 2 m oraz poidła miskowe.
Aparaty udojowe posiadają funkcję pomiaru mleka oraz automatycznego ich zdjęcia po zakończonym doju.
Gospodarstwo Saniewskich jest jednym z pierwszych w Polsce, które wdrożyło aplikację DeLaval milk24, dzięki której wyniki wydajności krów, a także informacje o przebiegu doju czy podejrzeniu choroby wymienia, choroby metabolicznej, mogą być analizowane po każdym doju na urządzeniu mobilnym (telefonie lub tablecie).
Większość wyposażenia obory zapewniła firma DeLaval.