Wysokość cięcia kukurydzy i jej rozdrobnienie
Hodowcy w całej Polsce zbierają kukurydzę na kiszonkę. Po wyznaczeniu optymalnego terminu zbioru należy się skupić na wysokości cięcia roślin oraz ich rozdrobnieniu.
Sucha masa, termin zbioru i wysokość cięcia kukurydzy
Czy istnieje uniwersalna optymalna wysokość cięcia roślin? Zdaniem wielu ekspertów najkorzystniej jest je kosić na wysokości około 40-50 cm od gleby. Dzięki temu możemy uzyskać wyższą wartość energetyczną tj. większy udział ziarna czyli skrobi, wyższą strawność oraz uniknąć obecności niepożądanych organizmów jak grzyby i clostridia.
- Do wad takiego rozwiązania należy z pewnością nieco mniejsza ilość kiszonki, co przy słabych plonach ma istotne znaczenie oraz możliwe problemy z podorywką - tłumaczy Zbigniew Wróblewski, doradca żywieniowy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz ekspert prowadzonego przez nią wydarzenia "Akcja Kukurydza".
Ziarniak musi być uszkodzony
Kolejnym ważnym elementem jest rozdrobienie zielonki na kiszonkę. Należy pamiętać, że ziarno kukurydzy jest doskonałym źródłem skrobi.
Skrobia zawarta w ziarnie kukurydzy musi być jednak dostępna dla krów czyli rozłożona przez bakterie żwacza. Aby tak się stało należy je uszkodzić tj. zgnieść lub przetrącić. W przeciwnym razie niestrawione ziarno zostanie wydalone wraz z kałem.
Kiszonka z kukurydzy Shredlage. Dlaczego się opłaca?
- Podczas koszenia można posłużyć się tzw. metodą polową dla oceny stopnia przetrącenie ziarniaka. W tym celu używamy napełnionego do 3/4 wodą wiadra, do którego wrzucamy około 1 kg zielonki. Części wegetatywne po pewnym czasie wypłyną na powierzchnię, a ziarniaki opadną na dno. Sprawdzamy to co 30-60 minut - mówi Zbigniew Wróblewski.
Części wegetatywne podczas procesu zakiszania dostarczają bakteriom cukrów w postaci glukozy i fruktozy oraz wpływają na lepsze trawienie celulozy w żwaczu. Dlatego podczas cięcia, czy to standardowego, czy w technologii Shredlage, musimy sprawdzać także jakość rozdrobnienia zielonki.
- Jeśli cząstki zielonki z kukurydzy są zbyt długie lub krótkie, należy zmienić ustawienia sieczkarni - podkreśla Zbigniew Wróblewski.
W kolejnym artykule zastanowimy się, czy warto stosować dodatki do zakiszania w przypadku kiszonki z kukurydzy oraz na co należy zwrócić uwagę przy jej przywożeniu i ubijaniu w silosie bądź na pryzmie.
Cały artykuł znajduje się w najnowszym wydaniu magazynu"Hoduj z Głową Bydło" nr 4/2022 (lipiec-sierpień). ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)