Wybuch pryszczycy w Rosji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl D.Chełstowska
21-11-2016,21:45 Aktualizacja: 29-11-2016,21:56
A A A

Zanotowano wybuch pryszczycy u bydła w regionie Vladimirowie na zachodzie Rosji. Jak podano, u 90 sztuk bydła z 800 stwierdzono objawy kliniczne. A laboratorium referencyjnym Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) mieszczącym się we Vladimirowie 16 października 2016 roku potwierdzono, że czynnikiem etiologicznym był wirus pryszczycy serotyp Asia-1.

Źródło ani przyczyna nie zostały jak dotąd potwierdzone. Wydaje się, że za chwilę obecną jest to odizolowany przypadek, czego jednak nie można w sposób rozstrzygający jeszcze potwierdzić. W okolicy miejsca, gdzie wykryto chorobę, rozpoczęto już program szczepień przeciwko pryszczycy.

Szczep podobny do wyizolowanego w tym przypadku wykryto wcześniej w tym roku w Iranie i Afganistanie. Ten obszar Rosji posiada jednak status OIE wolny od pryszczycy bez szczepień od 2015 roku. Wiele innych szczepów pryszczycy izoluje się w krajach środkowego Wschodu, w szczególności w Turcji.

Pryszczyca nie przedstawia żadnego zagrożenia dla zdrowa ludzi, lecz jest chorobą wysoce zaraźliwą dla zwierząt gospodarskich, a nadto ekonomicznie druzgocącą w skutkach dla sektora produkcji zwierzęcej. W 2011 roku wybuchy choroby pojawiły się w Irlandii, lecz szybko udało się nad nimi zapanować, natomiast w bardzo dużym stopniu zakłóciły codziennie funkcjonowanie, ponieważ organy rządowe wyznaczyły strefę zapowietrzoną aż do północnego Louth i Armagh oraz Tyrone w Irlandii Północnej.

W przypadku tego wybuchu pryszczycy w zachodniej Rosji obawy budzi bliskość krajów członkowskich UE leżących w jej wschodniej części. Jednakże ryzyko zawleczenia choroby do UE jest minimalne z uwagi na brak wymiany handlowej i niewielkie tylko przemieszczanie się ludności.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA