Zdaniem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego urzędy kontroli skarbowej nie mają prawa kwestionować umów cywilno-prawnych zawieranych między rolnikami na sprzedaż-kupno kwoty mlecznej.
Urzędy kontroli skarbowej sprawdzają rzetelność rozliczania się producentów mleka z tytułu podatku dochodowego ze sprzedaży kwot mlecznych. Rolnicy mają sporo zastrzeżeń do tych zabiegów.
O pilną interwencję w tej do Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpiła Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.
Gospodarze jako istotny problem wskazują "wysyłanie przez urzędy kontroli skarbowej wezwań do producentów mleka w sprawie rozliczenia się ze sprzedaży kwot mlecznych i osiągnięcia dodatkowych dochodów z tej transakcji".
Producentom mleka z Unii Europejskiej, którzy chcą ograniczyć produkcję, zostało 1,5 mln euro do podziału. To zaledwie 1 proc. całej kwoty czyli 150 mln euro zapewnionych przez Komisję Europejską na ten cel. KE zaproponowała cztery możliwe...
Według łódzkiej izby, urzędnicy skarbowi żądają potwierdzenia cen obowiązujących na kwoty mleczne w latach 2011-2014.
"Z posiadanych informacji wynika, że Agencja Rynku Rolnego i inne instytucje, nie prowadziły ewidencji cen kwot mlecznych funkcjonujących na rynku w danym okresie. Duże rozbieżności w cenach sprzedaży kwot mlecznych wynikały z podaży i popytu i wynosiły od 0,20 do 1,20 zł/kg. Zdaniem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego urzędy kontroli skarbowej nie mają prawa kwestionować umów cywilno-prawnych zawieranych między rolnikami na sprzedaż-kupno kwoty mlecznej" - czytamy w piśmie rolniczego samorządu.
Jak sprawdziliśmy, UKS-y rzeczywiście wzięły pod lupę rozliczenia związane z transakcjami kwot mlecznych. Przypuszczalnie wiąże się to z dużymi rozbieżnościami w cenach, jakie podawali rolnicy.
Uwolnienie importu produktów roślinnych i zwierzęcych do Unii Europejskiej może poważnie zagrozić produkcji rolnej we Wspólnocie i bezpieczeństwu żywnościowemu. To wspólne wnioski izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej w...
Mariola Grabowska, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi poinformowała nas, że do minionego piątku wysłano „zawiadomienia o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego w zakresie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 2011-2015, z tytułu sprzedaży indywidualnej kwoty mlecznej, do 50 rolników-producentów mleka".
- W odpowiedzi na otrzymane zawiadomienia większość rolników złożyło deklaracje pierwotne lub korekty wcześniej złożonych deklaracji, bądź zadeklarowało zamiar ich złożenia. Sprawy są w toku, a do urzędu na bieżąco wpływa korespondencja - podaje rzecznik Grabowska.
Zaznacza jednocześnie, iż łódzki UKS nie żądał od rolników potwierdzenia cen obowiązujących na kwoty mleczne w latach 2011-2015. - Ale w kierowanych do nich pismach informował, że w przypadku rażącego odbiegania ceny transakcji od wartości rynkowej, taka cena może podlegać weryfikacji - zaznacza na koniec Grabowska.