Producenci mleka już nie walczą o przetrwanie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-12-2016,8:15 Aktualizacja: 15-12-2016,8:15
A A A

Ceny skupu mleka w końcu pozwalają hodowcom bydła mlecznego normalnie funkcjonować. Kryzys, który pojawił się bez większych powodów i tak samo się zakończył, właśnie minął. Teraz ma się zacząć stabilizacja - informuje TVP 1.

Produkcja mleka zdaniem wielu rolników jest jedną z najbardziej stabilnych i opłaca się nawet w sytuacjach kryzysowych kiedy cena skupu spada poniżej kosztów. Na szczęście jest już coraz lepiej. Sytuacja powoli zaczęła się zmieniać w lipcu.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Mleko w UE najdroższe od grudnia ubiegłego roku

Cena mleka w krajach Unii Europejskiej rośnie już czwarty miesiąc z rzędu. W listopadzie osiągnęła ona najwyższy od grudnia ubiegłego roku poziom przekraczając 30 euro za 100 kg. Według najnowszych danych Komisji Europejskiej wyniosła ona 30,51...

- Od lipca jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniło się to, bo do końca nikt nie potrafił tego wytłumaczyć. Ale myślę że mieli na to wpływ tacy gracze jak Stany Zjednoczone, przede wszystkim Nowa Zelandia którzy spowodowali, że te ceny zaczęły rosnąć - mówił dla TVP 1 Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Produkcja mleka czasie kryzysu nie spadła, ale też nie wrosło znacząco zapotrzebowanie na ten surowiec. Zdaniem Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych jeśli chodzi o cenę mleka widać że rządzi nią świat ekonomii.

Hodowcy bydła mlecznego w tym roku w przeciwieństwie do poprzedniego dysponują także dużo większą ilością zdecydowanie lepszej jakości pasz objętościowych, zwłaszcza kiszonki z kukurydzy i z traw.

cena przetworów mlecznych, mleko, masło

Cena przetworów mlecznych pnie się w górę

Przetwory mleczne po październikowym spadku, w listopadzie mocno zdrożały. Indeks Global Dairy Trade (GDT) zyskał ponad 16 proc., a jego wartość jest najwyższa od 2,5 roku.   Cena produktów mlecznych na przetargach GDT silnie wzrasta od...

Ceny mleka powoli rosną. W Polsce w październiku 2016 r. według danych Komisji Europejskiej producenci otrzymywali średnio 28,31 euro/100 kg tj. ok. 1,21 zł/kg. Jednak zdaniem hodowców jeśli będą one zbyt wysokie mogą zachęcać do zwiększania produkcji, co nie jest obecnie pożądane. Jednak jak informuje TVP 1 w najbliższych miesiącach zdaniem ekonomistów mają one stopniowo wzrastać, ale bez znaczących skoków.

- Obserwujemy od wielu lat w instytucie, że koniunktura na rynku mleka zmienia się co dwa lata. Były dwa lata słabsze, więc należy się spodziewać, jeżeli ten cykl będzie utrzymany i nic specjalnego się nie wydarzy, że kolejne dwa lata będzie to powolny wzrost cen skupu - mówił dla TVP 1 prof. Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny skupu mleka zależą także od konsumpcji tego surowca - informuje TVP 1. W ostatnich miesiącach popyt na przetwory mleczne wzrósł, ponieważ ich ceny były niskie. Przy ich wzroście pojawia się więc pytanie, jak zachowa się handel? Wzrost cen przetworów mleczarskich na półkach sklepowych może bardzo szybko i skutecznie obniżyć zapotrzebowanie na te produkty ze strony konsumentów.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA