Ocena zwierząt w międzynarodowym towarzystwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2015,16:00 Aktualizacja: 28-06-2015,16:09
A A A

Kraków na kilka dni stał się światową stolicą oceny wartości użytkowej zwierząt. Tam właśnie odbyły się coroczne warsztaty ICAR, tym razem pod hasłem „Ocena użytkowości bydła w zgenotypowanym świecie”.

ICAR to Międzynarodowy Komitet Oceny Zwierząt. Jego celem jest promowanie rozwoju oceny wartości użytkowej zwierząt i doskonalenia jej. Ustanawia zasady, standardy i szczegółowe wytyczne identyfikacji zwierząt, rejestracji ich pochodzenia, ich oceny i publikowania wyników.

Prezydent federacja jubileusz

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka ma już 20 lat

Federacja swój jubileusz 20-lecia obchodziła na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w czasie trwania XXVII Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Oprócz władz Federacji w spotkaniu uczestniczyła m.in. Zofia Szalczyk,...

Jednym z członków ICAR jest Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka i to ona była gospodarzem krakowskich warsztatów. Zgromadziły one około 350 osób zajmujących się oceną zwierząt z 46 krajów.

– Dla naszej organizacji i całego środowiska polskich hodowców bydła mlecznego jest to wyjątkowa chwila, ponieważ po raz pierwszy w historii jesteśmy gospodarzami tak prestiżowego wydarzenia. Przyznanie nam prawa do organizacji tej konferencji odczytujemy jako niezwykłe wyróżnienie i wyraz uznania dla naszej ciężkiej pracy – mówił Leszek Hądzlik, prezydent PFHBiPM.

Podczas sesji technicznych najczęściej poruszano tematy związane z bydłem mlecznym i produkcją mleka. Rozmawiano także o ewolucji oceny zwierząt. A Hans Wilmink, prezydent ICAR, opowiadał m.in. o promocji tej organizacji na konferencjach w Moskwie i w Afryce. Jak się okazuje, nowe kraje z różnych obszarów świata chcą uczestniczyć w ocenie zwierząt, poprzez ich identyfikację, zbieranie danych i standaryzację usług.

Nie zabrakło także rodzimych wątków. Uczestnicy warsztatów rozmawiali o ocenie w gospodarstwach utrzymujących: krowy PHF, polską czerwoną i jersey, bydło mięsne, konie i owce. Zwiedzili także gospodarstwa, które udostępnili: Marian Kraus z Podsarnia, Franciszek Stoch z Załucznego, Andrzej Zubek z Dursztyna, Mikołaj Sambór z Czarnocina, Urszula Białobok z SK Michałów, rodzina Butorów z Łanów Wielkich i Marek Błaszczyk z Mikołowa. Dodatkowo zorganizowano wizyty w laboratoriach PFHBiPM w Parzniewie.

Kolejne warsztaty ICAR odbędą się w Chile w 2016 r.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA