Mleczna Akademia dla hodowców bydła
Już po raz szósty zootechnicy i hodowcy bydła mlecznego spotkali się na kolejnej edycji Mlecznej Akademii LNB. Wśród prelegentów znaleźli się goście z zagranicy: dr Jim Quigley z USA oraz Francisco Ysunza z Holandii.
8 maja w Dolsku w woj. wielkopolskim odbyła się VI edycja Mlecznej Akademii LNB, której tematami przewodnimi były: odchów cieląt, żywienie krów oraz sposób na dobrą kiszonkę z kukurydzy.
Dr Jim Quigley z firmy Cargill w swoim wykładzie omówił wpływ żywienia na rozwój żwacza u cieląt. Zwrócił również uwagę na cechy dobrego startera, do których należą dobra jakość i świeżość granulatu, wysoka strawność i odpowiednia struktura jego składników oraz poziom tłuszczu i melasy, który nie powinien przekraczać 5 proc.
-Należy zadbać o właściwy skład i strukturę startera. Pozwoli to na ograniczenie jego nadmiernej fermentacji powodującej zbyt wysokie zakwaszenie żwacza, które wywołuje hiperkeratozę błony śluzowej i zbijanie się brodawek żwaczowych. Przyczynia się to do zmniejszenia wchłaniania składników pokarmowych i obniżenia przyrostów masy ciała – dodał dr Jim Quigley.
O zarządzaniu jakością żywienia mówił Francisco Ysunza z firmy Nutrimix. W jego ocenie, głównym celem jego poprawy powinno być uzyskiwanie powtarzalnego TMR-u.
-Należy ustalić procedury mierzenia i monitorowania zmienności dawki pokarmowej, co pozwoli na jej kontrolowanie - dodał Francisco Ysunza.
Przyśpieszony odchów cieląt
Sylwia Kuśnierek z firmy LG Animal Nutrition przedstawiła pięć kroków potrzebnych do przygotowania idealnej kiszonki z kukurydzy. Skupiła się na wyborze odpowiedniej odmiany kukurydzy, jej zbiorze przy optymalnej suchej masie, rozdrobnieniu, ubiciu oraz właściwym okryciu silosu.
Maciej Piękniewski, specjalista ds. żywienia bydła z firmy LNB przedstawił koncepcję walki ze stresem cieplnym u krów. Zaprezentował nowy produkt Summer Pack, który zabezpiecza przed zagrzewaniem się TMR-u w okresie letnim.
O rynku mleka po zniesieniu systemu kwotowania opowiedział Kamil Drzazga przedstawiciel Wytwórni Premiksów LNB. Według jego przewidywań największy wzrost produkcji mleka nastąpi w Irlandii o 20-25 proc. (do 50 proc. po 2020 r.). Holandia, Belgia, Dania, północne Niemcy i kraje nadbałtyckie w ciągu 2 lat zwiększą produkcję o 10-15 proc. We Francji i Wielkiej Brytanii produkcja pozostanie na tym samym poziomie, a w Europie Wschodniej z wyjątkiem Polski będzie się zmniejszać.
Prof. dr hab. Włodzimierz Nowak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w swoim wykładzie „Okres przejściowy – monitoring, żywienie i dobrostan” przedstawił różne modele żywienia w zasuszeniu i okresie okołoporodowym. Podkreślił jak duży wpływ na zwiększenie opłacalności produkcji mleka ma poprawa dobrostanu zwierząt i związana z nią możliwość ograniczenia kosztów weterynaryjnych, inseminacji oraz zmniejszenie brakowania krów.