Mazowiecki związek skreślony z listy członków PFHBiPM
Zarząd Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka 3 lutego podjął decyzję o wykluczeniu z grona członków Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Za wykluczeniem zagłosowało 16 z grona 21 związków.
Wykluczenie MZHBiPM jest pierwszą taką decyzją w historii Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Głównym powodem takiej decyzji była utrata zaufania do MZHBiPM, który zdaniem PFHBiPM, w obecnym roku wyborczym w nieuprawniony sposób zwiększył liczbę swoich członków.
Pogłowie bydła wzrosło bo mamy więcej cieląt
PFHBiPM w uzasadnieniu tej decyzji pisze, że mimo skierowania 2 pism do MZHBiPM w tej sprawie, nie uzyskała odpowiedzi.
"... Pomimo przekazanych mu na posiedzeniu Zarządu PFHBiPM w dnu 17 stycznia 2023 roku informacji, dotyczących sposobu ustalania liczby Delegatów poszczególnych Związków wchodzących w skład PFHBiPM, Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka dokonał wpłaty kwoty 33 925,00 zł za rok 2022 czyli 6 785 członków (wzrost w roku 2022 o 4 804 nowych członków..." czytamy w uzasadnieniu uchwały (pisownia oryginalna).
PFHBiPM wskazuje dalej, że swoim działaniem MZHBiPM naruszył jej statut oraz dobre obyczaje, przez co stracił zaufanie znacznej części pozostałych członków.
"Działanie Mazowieckiego Związku uniemożliwia prawidłowe przygotowanie i przeprowadzenie Walnego Zjazdu Delegatów PFHBiPM, oraz naraża na próbę sądowego podważenia podjętych uchwał ze względu na wadliwe określenie liczby delegatów wskazanych przez Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Spowoduje to pozbawienie Federacji wszystkich statutowych organów z uwagi na upływ kadencji. Jest to ewidentne działanie na szkodę PFHBiPM" czytamy w uzasadnieniu uchwały (pisownia oryginalna).
Wzrost produkcji i spekulacja wpływają na ceny mleka
O członkostwie w PFHBiPM zgodnie ze statutem, decyduje zarząd federacji, dlatego decyzja jest prawomocna.
PFHBiPM jednocześnie informuje, że nadal będzie prowadziła księgi hodowlane oraz wykonywała usługi w zakresie oceny wartości hodowlanej na terenie województwa mazowieckiego dla osób zrzeszonych w MZHBiPM.
Uzasadnienie uchwały skreślającej MZHBiPM z grona członków PFHBiPM znajdziesz TUTAJ
MZHBiPM ostro odpowiada
Prezes i wiceprezes MZHBiPM w piśmie zamieszczonym na stronie internetowej związku nie zgadzają się z decyzją PFHBiPM.
"Prawdziwym powodem zebrania Zarządu było wykluczenie nas z Federacji. Wszystko odbyło się w skandalicznej atmosferze" czytamy w piśmie (pisownia oryginalna).
MZHBiPM podkreśla, że jego radca prawny nie został dopuszczony do udziału w spotkaniu i był zmuszony opuścić salę. Z kolei prezes związku Waldemar Plantowski nie mógł swobodnie zabrać głosu.
Wirtualne zwiedzanie zrobotyzowanej obory
"Uzasadnienie uchwały jest po prostu tak absurdalne i śmieszne, że szkoda je wręcz cytować. Nie zostawimy tej sprawy bez dalszego biegu. Podejmiemy wszelkie kroki, aby ta uchwała została szybko uchylona. Oświadczamy Wam, członkom naszego związku, że to bezprawie którego staliśmy się ofiarą, spotka się ze stosowną reakcją właściwych sużb" czytamy w piśmie MZHBiPM.
Pismo MZHBiPM adresowane do hodowców bydła mlecznego należącego do związku znajdziesz TUTAJ
Prezes MZHBiPM zwołał w tej sprawie zamknięte nadzwyczajne posiedzenie zarządu w dniu 8 lutego w Parzniewie. Gościem specjalnym będzie minister Rafał Romanowski.
Wiceminister rolnictwa ostro komentuje uchwałę
Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski w mocnych słowach odniósł się do uchwały PFHBiPM na swoim Twitterze.
O niskich cenach mleka mówiło się od miesięcy
"Jako Poseł RP z Mazowsza, ale również jako wiceminister @MRiRW_GOV_PL w związku ze skandaliczną decyzją Zarządu #PFHBiPM o wykluczeniu Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka z listy członków PFHBiPM wzywam do natychmiastowego uchylenia tej uchwały!!!
W trybie pilnym zapraszam zarząd #MZHBiPM na spotkanie, w celu omówienia dalszych działań. Takie metody stosowane przez zarząd #PFHBiPM nie mogą mieć miejsca w związkach reprezentujących polskich rolników!!!
Czas zastanowić się, czy #PFHBiPM jest nadal w stanie prowadzić księgi hodowlane, oraz ocenę wartości użytkowej bydła mlecznego za dotację z budżetu państwa. Nie takie związki i federacje w Polsce były kierowane przez Zarząd Komisaryczny do momentu ustabilizowania sytuacji!" czytamy we wpisie Rafała Romanowskiego na Twitterze (pisownia oryginalna).
Wpisy Rafała Romanowskiego na Twitterze znajdziesz TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)