Spółdzielnia zapewnia: mleko nie było rozwadniane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2019,15:05 Aktualizacja: 23-09-2019,15:10
A A A

"Nieprawdą jest, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane wodą, a następnie były podmieniane próbki" - czytamy w oświadczeniu Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu.

Jak pisaliśmy, 17 września policjanci zatrzymali 11 osób, wśród których znaleźli się kierowcy cystern do przewożenia mleka - pracownicy gostyńskiej spółdzielni mleczarskiej oraz rolnicy dostarczający mleko.

Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, gostyń, mleko z wodą, Michał Smętkowski, prokuratura okręgowa w poznaniu

Mleko rozcieńczane wodą. Rolnicy wśród zatrzymanych

Rolnicy i kierowcy "mleczarek" zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w związku z oszustwami na szkodę Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Według śledczych, narazili zakład na...

Śledczy podali, że grupa jest związana z oszustwem mieszania mleka z wodą oraz fałszowania dokumentacji w zakresie ilości dostarczanego surowca, co miało przynieść wielomilionowe szkody dla zakładu.

W wydanym teraz oświadczeniu Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu potwierdza, że zgodnie z postanowieniem prokuratury została zobowiązana do wydania zespołowi policjantów wszelkich dokumentów związanych ze skupem mleka surowego, w tym dokumentacji księgowej, elektronicznych środków oraz dokumentacji dotyczącej pracy kierowców dokonujących odbioru mleka od rolników.

"Czynności dochodzeniowe dotyczyły okresu od 1 sierpnia do 30 listopada 2018 r. i dotyczą wprowadzenia w błąd co do ilości odbieranego od producentów mleka krowiego, następnie dostarczanego do SM w Gostyniu" - czytamy w oświadczeniu.

Stróże prawa wraz ze specjalistami z firmy produkującej urządzenia do odbioru mleka przeszukali wszystkie samochody i przesłuchali wszystkich kierowców i kilku dostawców mleka.

mleko, skup mleka, cena mleka, mleczarnie

Produkcja mleka w lipcu w Polsce mimo upałów wzrosła

Skup mleka w Polsce w lipcu według Głównego Urzędu Statystycznego wyniósł 1 025,1 mln litrów. W porównaniu z czerwcem 2019 r. oznacza to wzrost o 3,3 proc. Skup mleka w lipcu tego roku, jak informuje Polska Federacja...

W czterech cysternach ujawniono dodatkowo zamontowane zaworki typu "kranik próbobiorczy", które miały służyć do fałszowania wskazań liczników. Pozostałe 14 cystern i 3 naczepy były bez zarzutu.

W spółdzielni wszystkie cysterny wyposażone są w zespoły zliczające, które co roku są legalizowane. A od września 2018 r. na systemach zaczęto instalować monitoring. Według stanu na 20 września 2019 r. był już na wszystkich samochodach.

"Nieprawdą jest, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane wodą, a następnie były podmieniane próbki. Każda cysterna z mlekiem jest badana na zawartość wody w mleku i wszystkie wyniki są zgodne z parametrami mleka niezafałszowanego, to znaczy, że temperatura zamarzania mleka wynosiła poniżej 0,512 st. C" - przekazuje gostyński zakład. 

Podkreśla też, że jego produkty są zgodne z wymogami przepisów prawa żywnościowego i bezpieczne dla zdrowia. Firma jest ponadto pod stałą kontrolą powiatowego lekarza weterynarii, a także posiada systemy zapewnienia jakości, takie jak ISO i BRC.
 

Poleć
Udostępnij