Lucerna i jej zastosowanie w żywieniu bydła mlecznego to główny temat szkolenia online, które odbyło się w miniony piątek. Organizatorem kursu jest InConventus Group Sp. z o.o., a prowadzącym dr inż. Zbigniew Lach.
Wystartował kurs edukacyjny online pt. Profesjonalny Hodowca Bydła Mlecznego. Pierwsze szkolenie poświęcone było profesjonalnej analizie użytków zielonych oraz procesowi zakiszania lucerny i traw.
Kurs edukacyjny online Profesjonalny Hodowca Bydła Mlecznego został stworzony w celu wyszkolenia najlepszych specjalistów i przygotowania ich do zarządzania produkcją na nowoczesnych gospodarstwach mlecznych.
Jest on dostępny na platformie edukacyjnej Agri Master Class stworzonej przez InConventus Group Sp. z o.o.
Koronawirus wpłynął na mocne spadki notowań produktów rolniczych w tym mleka. Jego ceny w woj. świętokrzyskim w maju mogą osiągnąć poziom nawet poniżej złotówki za litr. Spadek cen skupu mleka mocno uderza w hodowców...
Pierwsze spotkanie online odbyło się w ubiegły piątek (22 maja) o godzinie 19:00. Następne odbędą się w kolejne piątki także o godzinie 19:00.
Wirtualne spotkanie poprowadził ekspert w dziedzinie systematyzacji biznesu z ponad 30-letnim doświadczeniem w zarządzaniu gospodarstwami mlecznymi dr inż. Zbigniew Lach.
Przedstawił on prezentację zatytułowaną "Lucerna królowa pasz". Ekspert zwrócił uwagę, że lucerna jest jedną z najstarszych roślin pastewnych. Może być wykorzystywana przez 3-4 lata. W zależności od pogody i regionu kraju można zebrać od 3 do 5 pokosów tej rośliny, a wysokość jej plonu z 1 hektara sięga nawet 50 ton.
Lucerna jest stosowana w żywieniu bydła w 4 formach, w postaci zielonki, kiszonki, siana lub suszu.
Zawiera ona nie tylko duży udział białka, ale również wapnia, potasu oraz jest bardzo smakowita, przez co chętnie pobierana przez krowy.
Jednak podstawową zaletą lucerny jest fakt, że dzięki jej dodatkowi uzyskuje się odpowiednią strukturę dawki, co chroni krowy przed kwasicą.
Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje, że na początku maja odnotowano dalsze spadki cen żywca i mięsa wołowego. W drugim tygodniu tego miesiąca notowania w skupie bydła rzeźnego wzrosły. Ceny zakupu...
W wyniku spadku pH płynu żwacza giną komórki bakteryjne odpowiedzialne za rozkładanie węglowodanów strukturalnych. Ponadto rośnie poziom histaminy, która działa na naczynia włosowate w racicach.
W efekcie dochodzi do uszkodzeń naczyń włosowatych i pojawienia się stanów zapalnych w racicach.
W wyniku kwasicy dochodzi do uszkodzenia brodawek żwaczowych odpowiedzialnych za wchłanianie składników pokarmowych, a nawet tworzenia się przetok w błonie śluzowej tego organu, czego efektem mogą być wrzody powstające w wątrobie.
Strawność włókna zawartego w lucernie ze względu na duży udział ligniny jest niższa niż włókna zawartego w trawie.
Jednak jego trawienie przebiega 2-3 razy szybciej. Tak więc pasaż lucerny przez przewód pokarmowy krów jest szybszy w porównaniu z trawami. Tym samym suma składników pokarmowych uzyskanych z lucerny jest większa.