Eksperci z programu „Krowie na Zdrowie” zainaugurowali projekt, którego celem jest znalezienie przepisu na idealną belę. Podczas wykonywania balotów wprowadzono wiele zmiennych, a gotowa kiszonka po 12 tygodniach zostanie zbadana w laboratorium.
Czy istnieje przepis na stworzenie optymalnej beli z lucerny i traw, a jeśli tak to jakie są jej parametry? To główne pytanie, które w projekcie Idealna Bela stawiają specjaliści z firm Barenbrug, Claas, Corteva i De Heus.
Eksperci z programu "Krowie na Zdrowie" we współpracy z Gospodarstwem Majątek Ziemski Stary Jaworów SA zainaugurowali w minionym miesiącu projekt, którego celem jest znalezienie przepisu na idealną belę.
Doświadczenie przeprowadzono na użytkach zielonych w Milikowicach w woj. dolnośląskim. Podczas wykonywania zadania sprawdzano jak parametry maszyny wpłyną na jakość uzyskanego balotu.
Notowania w skupie bydła w trzecim tygodniu maja wzrosły. Producenci za bydło ogółem otrzymywali o 0,7% więcej niż przed tygodniem, o 0,6% niż przed miesiącem, a także o niemal 20% niż przed rokiem. Cena bydła rzeźnego w...
Wśród zmiennych były parametry prasy zwijającej, czyli liczba noży, ciśnienie prasowania, liczba owinięć balotu, materiał do owijania (siatka, folia), poziom napięcia folii na owijarce, a także rodzaj zbieranego materiału oraz termin i faza pokosu.
Porównywano również wpływ rodzaju i przeznaczenia środka do zakiszania zielonek oraz jakość balotu z zakiszonego materiału w porównaniu z balotem wykonanym bez zakiszania.
Podczas testu brano także pod uwagę wartość pokarmową gotowej kiszonki z punktu widzenia profesjonalistów ds. żywienia zwierząt.
Zbiór sianokiszonki wykonano prasą stałokomorową z owijarką Claas Rollant 455 Uniwrap. Zbierany materiał stanowiła lucerna odmiany Yellow Jacket od Barenbrug oraz mieszanki traw pastewnych. Do zakiszania zielonek użyto dwóch Inokulantów Pioneer®, 11 G22 oraz 11 GFT.
Przygotowanym w ten sposób balotom przyporządkowano różne kolory, odpowiednio dla każdej z czterech grup bel, które zostaną po 12 tygodniach poddane badaniom laboratoryjnym.
Laboranci mają wskazać także, które z przyjętych w projekcie zmiennych miały największy wpływ na końcowy wynik oceny jakości balotów. Rezultaty zostaną skonsultowane ze środowiskiem uniwersyteckim, a uzyskane wyniki zostaną opublikowane.