Bakterie nie są główną przyczyną wrzodów trawieńca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: r.leroch | hoduj@apra.pl
23-04-2015,10:20 Aktualizacja: 23-04-2015,21:16
A A A

Badania przeprowadzone przez austriackich badaczy z Vetmeduni pokazały, że flora bakteryjna odgrywa niewielką rolę w powstawaniu wrzodów trawieńca. Analiza środowiska trawieńca u zdrowych cieląt oraz u chorych wykazała tylko drobne różnice.

Skład flory mikroorganizmów bytujących w trawieńcu zdrowych cieląt niewiele różnił się od flory analizowanej u młodzieży chorej  na wrzody trawieńca. Badacze określili skład flory na podstawie próbek DNA. Stwierdzili też, że u cieląt z chorobą wrzodową nie występuje Helicobacter pyroli, który jest odpowiedzialny za wrzody żołądka u ludzi.

- Flora bakteryjna w trawieńcu była niemal identyczna u zdrowych jak i chorych cieląt - podał Stephan Schmitz-Esser, jeden z naukowców prowadzących badania. - Trudno jest więc diagnozować na tej podstawie występowanie wrzodów trawieńca u cieląt. Obecnie pracujemy nad znalezieniem skutecznej metody wykrywania tego schorzenia. W każdym razie utrzymanie cieląt w warunkach bezstresowych, to w tym przypadku najlepsza profilaktyka.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA