Dekoronizacja bydła
Dekornizacja to zabieg pielęgnacyjny, który polega na usunięciu zawiązków rogów u cieląt.
Zabieg dekornizacji wykonuje się u cieląt w wieku 3-8 tygodni. W uzasadnionych przypadkach można usuwać w pełni wykształcone rogi u dorosłego bydła. Polega to na obcięciu rogów specjalną piłą lub stalową linką tnącą.
Zaletą dekornizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy przy obsłudze i transporcie zwierząt oraz ograniczenie urazów mechanicznych podczas ustalania hierarchii w stadzie.
Prawidłowo wykonany zabieg powoduje uszkodzenie i zamarcie zawiązków rogów, które już nigdy nie odrastają.
Metody dekornizacji:
- Chirurgiczna polega na usunięciu zawiązków rogów za pomocą noża Robertsa. Jest to ostrze w formie stalowej rurki o średnicy 2,5 cm, które przykłada się do skóry tak, by ostra krawędź obejmowała zawiązek rogu. Następnie wykonuje się ruch obrotowy w celu przecięcia skóry i ostrą krawędzią noża wyłuskuje się zawiązek. Zabieg powinien być przeprowadzony przez lekarza weterynarii, który bezpośrednio po nim zdezynfekuje i zabezpieczy ranę. Jest to najbardziej krwawa z metod, ale najszybsza w wykonaniu i najmniej bolesna dla zwierząt.
- Termiczna polega na wypaleniu zawiązków rogowych przy użyciu narzędzia z głowicą, która jest nagrzewana gazem lub prądem. Urządzenie przykłada się do zawiązka i wykonuje ruch obrotowy, co powoduje jego wypalenie. Jest to metoda łatwa i szybka w wykonaniu oraz zupełnie bezkrwawa.
- Chemiczna polega na nałożeniu na zawiązki rogowe substancji żrącej w formie pasty, sztyftu lub nasączonych nią przylepców. Zabieg ten jest bolesny, a dla uzyskania żądanego efektu trzeba go powtórzyć kilkukrotnie.