MRiRW wdroży przepisy UE o jakości handlowej owoców i warzyw
Resort rolnictwa planuje wdrożyć unijne przepisy dotyczące jakości handlowej owoców i warzyw oraz bananów i niektórych suszonych owoców - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Zmiana ma być przyjęta przez rząd w IV kwartale br.
Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiono w poniedziałek informację o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (jhar-s) oraz niektórych innych ustaw. Za przygotowanie projektu odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jak wskazano we wpisie w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów, projektowana ustawa ma na celu wdrożenie nowych przepisów UE dotyczących jakości handlowej produktów sektora owoców i warzyw, bananów i niektórych suszonych owoców oraz zwiększenie efektywności nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym przede wszystkim nad ich jakością handlową w produkcji i obrocie.
Opłata za marnowaną żywność ma wzrosnąć. Jest projekt ustawy
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał 2024 r.
Wśród rozwiązań planowanych w projekcie zawarto m.in. włączenie kwestii jakości handlowej produktów sektora owoców i warzyw do ustawy czy wprowadzenie definicji handlowca.
Zgodnie z przedstawionymi założeniami nowelizacja ma rozszerzyć zakres informacji gromadzonych w centralnym rejestrze podmiotów działających na rynku artykułów rolno-spożywczych w odniesieniu do handlowców wprowadzających do obrotu produkty sektora owoców i warzyw, banany oraz niektóre suszone owoce.
MRiRW poinformowało we wpisie o uzupełnieniu kompetencji wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Chodzi o wydawanie decyzji zezwalających na podpisywanie przez handlowców świadectw zgodności owoców i warzyw z normami handlowymi oraz wydawanie świadectw wyłączenia w odniesieniu do bananów. Jednocześnie wskazano sposób weryfikacji doświadczenia handlowców w zakresie obrotu owocami i warzywami lub bananami.
Niższe zbiory jabłek. Owoce będą drożeć
Nowela ma ponadto określić, że w kompetencjach głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych będzie ustanowienie i publikowanie wykazu zatwierdzonych handlowców zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Doprecyzowane mają być przepisy karne - chodzi o sankcję za naruszenie wymogów dotyczących faktur odnoszących się do produktów objętych nowymi regulacjami Unii Europejskiej.
Jak poinformowano, w celu doprecyzowania zasad kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych i postępowania IJHAR-S, projekt ma m.in. umożliwić kontrolę artykułów rolno-spożywczych importowanych z wybranych państw trzecich.
Zmiana ma umożliwić również wydawanie w toku kontroli granicznej decyzji nakazującej poddanie artykułu rolno-spożywczego określonym zabiegom, wprowadzić obowiązek udostępnienia przez administratorów stron internetowych danych umożliwiających identyfikację podmiotów wprowadzających do obrotu artykuły rolno-spożywcze za pośrednictwem takich stron. Planowane jest obciążenie importerów kosztami kontroli granicznej niezależnie od tego, czy stwierdzono nieprawidłowości w trakcie takiej kontroli, czy też nie.
Dodatkowo MRiRW zamierza wprowadzić zmiany w innych ustawach. Jak podano, w ustawie o rolniczych badaniach rynkowych "wprowadza się możliwość nakładania przez organy IJHAR-S kar pieniężnych za nieprzekazywanie danych rynkowych lub przekazywanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym, a także za nieterminowe przekazywanie danych przez podmioty objęte obowiązkiem ich raportowania".
"Puls Biznesu": polskie owoce królują w Europie
W ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi resort rolnictwa planuje wprowadzić możliwość nieodpłatnego korzystania przez organy IJHAR-S z danych Krajowej Administracji Skarbowej na potrzeby wykrycia ewentualnych zafałszowań pochodzenia przewożonych artykułów rolno-spożywczych.
Z kolei w ustawie o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu mają być uchylone przepisy dotyczące jakości handlowej owoców i warzyw, które zostały z niej przeniesione do ustawy o jhar-s.
"Dodatkowo na wniosek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadza się sankcję polegającą na cofnięciu uznania organizacji producentów owoców i warzyw za nieprzekazywanie wymaganych przepisami Unii Europejskiej informacji dotyczących ich działalności do końca okresu zawieszenia" - wskazano we wpisie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś