Wróciły prace nad ustawą odorową. Proces legislacyjny przewidziany na 2025 rok
Resort klimatu i środowiska ponownie pracuje nad tzw. ustawą odorową, która ma się ukazać w przyszłym roku. Rolnicy utrzymujący zwierzęta hodowlane muszą mieć się na baczności.
Projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, zwanej ustawą odorową, pojawił się w wykazie prac rządowych w 2021 r. i wzbudził uzasadnione obawy wyrażane zwłaszcza przez hodowców zwierząt. W ślad za nimi pojawiły się protesty organizacji rolniczych. Według rolników, takie przepisy mogłyby się stać batem na nich i ograniczać - i tak już sekowane np. przez niektórych napływowych mieszkańców wsi - gospodarstwa hodowlane. Ponadto wskazywano na potencjalne bariery dla inwestycji w budynki służące do hodowli.
Procedowanie ustawy zostało de facto zarzucone, ale jesienią ub.r. zmieniły się krajowe władze, a tym samym kierownictwa poszczególnych ministerstw. Jak się okazało, resort klimatu zajął się nowymi rozwiązaniami w zakresie ograniczania uciążliwości zapachowych.
Na razie hodowcy mogą spać spokojnie. Ustawa odorowa daleka od uchwalenia
„W IX kadencji Sejmu prowadzono proces legislacyjny projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia z sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, jednak procedowania regulacji nie zakończono (…) Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prowadzone są, w porozumieniu z wiodącymi jednostkami naukowymi, prace mające na celu skonstruowanie kompleksowego rozwiązania, regulującego zjawisko uciążliwości odorowych” – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich.
Jak zapewnił, „konstruowane przepisy bazować będą na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych i najlepszych dostępnych technikach pomiarowych, które z powodzeniem stosowane są od lat w Unii Europejskiej”.
„W roku bieżącym planowane są prace eksperckie, natomiast proces legislacyjny zaplanowany jest na rok 2025. Termin wejścia w życie regulacji w zakresie uciążliwości zapachowej zostanie określony na etapie oceny skutków regulacji” – przekazał wiceszef MKiŚ.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś