Ważne ustawy środowiskowe czekają na podpis prezydenta
Lipiec i sierpień okazały się rekordowymi miesiącami jeżeli chodzi o ilość ustaw przegłosowanych w Sejmie i Senacie. Część aktów prawnych ma wielkie znaczenie dla środowiska.
W piątek 7 sierpnia senatorowie przegłosowali nowelizację aż trzech ustaw ważnych dla ochrony środowiska naturalnego.
Przepisy dotyczą: poprawy jakości powietrza, lepszej ochrony przed awariami przemysłowymi, a także zmian w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Środowisko najbardziej odczuwa skutki wielkich awarii
Podkreśla, że ustawy środowiskowe przyjęte przez senatorów to "ważny krok". Teraz wszystkie trafią do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy, który na podjęcie ostatecznej decyzji na 21 dni.
Jeśli głowa państwa będzie miała wątpliwości prawne co do którejkolwiek z ustaw uchwalonych przez parlament, może złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej zgodności z konstytucją.
Oto nowelizacje, które uchwalili senatorowie:
- nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska (tzw. ustawa antysmogowa). Wprowadza ona rozwiązania, które pozwolą samorządom skuteczniej dbać o jakość powietrza. Będą one m.in. mogły, za pomocą uchwały sejmiku wojewódzkiego, biorąc pod uwagę jakość powietrza i potrzeby mieszkańców, określić rodzaj i jakość paliw dopuszczonych do stosowania w domowych piecach, a także wyznaczyć standardy techniczne dla tych pieców. Nowelizacja wprowadza także rozwiązania pozwalające bardziej racjonalnie chronić ludzi i środowisko przed hałasem;
- nowelizacja Prawa ochrony środowiska oraz niektórych innych ustawa w zakresie dyrektywy SEVESO III. Celem tej zmiany jest skuteczniejsze zapobieganie poważnym awariom w zakładach przemysłowych, a w razie ich wystąpienia - zapewnienie najwyższego poziomu ochrony ludzi i środowiska;
- nowelizacja ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli m.in. nieodpłatnie zwrócić sklepowi zużyty sprzęt (np. lodówkę lub pralkę) w miejscu dostawy nowo zakupionego sprzętu (np. w mieszkaniu), o ile zużyte urządzenie jest tego samego rodzaju.