Środowisko najbardziej odczuwa skutki wielkich awarii
Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw przedłożony przez ministra środowiska.
Celem nowelizacji jest zmniejszenie liczby awarii w zakładach stwarzających ryzyko wystąpienia poważnej awarii, a w razie ich wystąpienia - zapewnienie najwyższego poziomu ochrony ludzi i środowiska.
Jak informuje Ministerstwo Środowiska, podniesienie bezpieczeństwa funkcjonowania zakładów przemysłowych będzie realizowane m.in. poprzez wdrożenie odpowiednich systemów i procedur służących zarządzaniu i kontroli zagrożeń związanych z substancjami niebezpiecznymi.
6 miliardów złotych na ochronę środowiska. To rekordowy wydatek
Zgodnie z nowelizacją zmianie ulegnie wykaz substancji, których składowanie na terenie zakładów stwarza zagrożenie wystąpienia poważnej awarii (w wyniku dostosowania do nowego systemu klasyfikacji substancji i mieszanin wprowadzonego w UE).
Wzmocnione zostaną także wymogi dotyczące kontroli zakładów objętych omawianymi przepisami oraz dostępu społeczeństwa do informacji o zagrożeniach poważnymi awariami. Publicznie dostępne będą ogólne informacje o zagrożeniach występujących w zakładzie oraz o sposobach postępowania w przypadku wystąpienia poważnej awarii.
Nowelizacja zapewnia wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/18/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi (zwanej dyrektywą Seveso III).
Seveso III jest kolejną wersją regulacji w zakresie przeciwdziałania poważnym awariom w zakładach przemysłowych. Pierwszym ważnym aktem w tej sprawie była Dyrektywa Seveso I. Impulsem do jej stworzenia była awaria w zakładach chemicznych w Seveso, we Włoszech, która miała miejsce 1976 r. Doszło wówczas do wybuchu niebezpiecznych substancji chemicznych, a skażone katastrofą tereny do dziś nie nadają się do zamieszkania.