Ubezpieczenie zdrowotne rolników zostanie utrzymane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2016,9:05 Aktualizacja: 25-11-2016,9:41
A A A

Rząd opowiedział się za utrzymaniem ubezpieczenia zdrowotnego rolników po 1 stycznia 2017 r. - wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu. Projekt zawiera też zmianę zasad powoływania członków rad oddziałów wojewódzkich NFZ.

CIR wyjaśniło, że powodem przygotowywanych zmian jest utrata z końcem 2016 r. mocy ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-16.

"Tym samym, od nowego roku rolnicy, członkowie ich rodzin oraz domownicy nie byliby objęci systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a Narodowy Fundusz Zdrowia nie otrzymywałby składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu. Dlatego zaproponowano dalsze funkcjonowanie systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego rolników po 1 stycznia 2017 r. w oparciu o obecnie funkcjonujące rozwiązania" - wyjaśniło Centrum.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, krus, renty, emerytury, świadczenia

KRUS: od marca 2017 roku wzrośnie emerytura dla rolników

1000 zł od marca 2017 r. wyniesie emerytura dla rolników z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - poinformował w czwartek Adam Sekściński, prezes KRUS. Obecnie podstawowa emerytura rolnicza wynosi 882 zł. Aktualnie KRUS wypłaca ok. 1,2...

Rząd poparł też inne rozwiązania projektowanej nowelizacji - usprawnienie powoływania członków rad oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. "Zaproponowano, aby rady oddziałów wojewódzkich NFZ były powoływane przez wojewodów. Natomiast w przypadku niewskazania kandydatów przez uprawnione organizacje pacjentów - po dwukrotnej publikacji ogłoszenia - w skład rady powołany będzie kandydat wskazany przez wojewodę" - wyjaśniło Centrum.

"Zmiana wynika z faktu, iż w czasie przeprowadzania naboru na członków tych rad, mimo zamieszczania w BIP Ministerstwa Zdrowia ogłoszeń o zamiarze powołania członka rady, zdarzało się, że nie byli zgłaszani kandydaci do pełnienia tej funkcji z ramienia organizacji pacjentów. Brak zgłoszeń blokował możliwość powołania rad" - przypomina na koniec CIR.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Poleć
Udostępnij