Szykują zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2021,21:50 Aktualizacja: 11-01-2021,22:01
A A A

Dostosowanie prawa do regulacji unijnych, ułatwienia w składaniu dokumentów w czasie epidemii, uregulowanie statusu zdjęć geotagowanych - to niektóre założenia opublikowanego projektu zmiany ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Pierwszą proponowaną zmianą jest określenie na dzień 31 maja ostatecznego terminu składania wniosku przyznanie płatności.

W uzasadnieniu zaznacza się, że zmiana ta ma charakter porządkowy. Polega ona na uwzględnieniu w przepisach krajowych terminu, który wynikał dotychczas wprost z przepisów UE.

dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa, raport gus, handel produktami rolnymi

Daleko nam do największych beneficjentów unijnych dopłat

Najwięcej unijnych rolników (ok. 1,6 mln) otrzymuje dopłaty w przedziale 500-1250 euro - podał Główny Urząd Statystyczny w podsumowaniu 2019 roku dotyczącym produkcji i handlu zagranicznego produktami rolnymi. Zestawienia za bieżący...

Zgodnie z regulacjami UE, nowe przepisy dot. terminu będą miały zastosowanie już od kampanii składania wniosków 2021 r.

Kolejne projektowane zmiany przewidują możliwość wykorzystania tzw. zdjęć geotagowanych, czyli zawierających informacje o długości i szerokości geograficznej miejsca wykonania.

Zdjęcia te będą mogły być wykorzystywane jako dowód, na podstawie którego można rozstrzygnąć kwestie związane z potwierdzeniem lub tez˙ zanegowaniem deklaracji rolnika, czy wypełnienia przez niego zobowiązań.

Zdjęcia geotagowane będą stanowiły dokument urzędowy. Jak zaznacza się w uzasadnieniu, przepisy proponuje się zmienić w ten sposób, aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne w postępowaniach sądowo - administracyjnych.

W projekcie zakłada się też umożliwienie składania niektórych dokumentów, w szczególności uzupełnień braków we wnioskach o płatności w formie dokumentu elektronicznego.

Poleć
Udostępnij