Skupujący i przetwarzający słonecznik będą wpłacać na Fundusz Promocji Roślin Oleistych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2024,15:55 Aktualizacja: 22-08-2024,16:07
A A A

Wpisanie na listę roślin oleistych słonecznika i objęcie jego przetwórców oraz firm zajmujących się skupem obowiązkiem wpłat na rzecz Funduszu Promocji Roślin Oleistych - przewiduje opublikowany w czwartek projekt nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.

Zaproponowane w projekcie noweli przepisy rozszerzają katalog roślin oleistych o słonecznik i doprecyzowują grupę podmiotów, od których mają być naliczane i pobierane wpłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Ponadto poszerzony ma być zakres działań, które będą wspierane przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Ma on obejmować również działania edukacyjno-informacyjne oraz inicjatywy badawczo-rozwojowe ukierunkowane na promocję wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych - poinformowano w uzasadnieniu projektu.

oleiste, słonecznik, fundusz, promocja

Zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Dochodzi słonecznik

Podmioty skupujące rośliny oleiste od producentów będą zobowiązane do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych - wynika z założeń projektu nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Do roślin objętych...

"Projektowane zmiany będą miały pozytywny wpływ na cały sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych. Nowe rozwiązania prawne w pierwszej kolejności będą służyły podmiotom wykonującym działalność polegającą na przetwarzaniu rzepaku i zbóż, tj. dla przedsiębiorców mających status wytwórcy biokomponentów, którzy są zarejestrowani w rejestrze wytwórców prowadzonym przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa" - wskazał projektodawca, czyli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak zaznaczono, wprowadzenia powszechnego i sprawiedliwego obowiązku naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz oczekują zarówno przetwórcy jak i producenci roślin oleistych.

Projektowane przepisy mają obciążyć tym obowiązkiem wszystkich uczestników rynku roślin oleistych bez względu na charakter prowadzonej przez nich działalności, zarówno przetwórców, jak i pośredników. Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych ma być obowiązany każdy podmiot, który nabywa towar od producenta, niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.

wir, raport rynkowy, opłacalność produkcji, wynik finansowy

WIR podaje wyniki finansowe z upraw. Które na największym minusie?

Uprawa kukurydzy na ziarno jest na ogromnym minusie, poważne straty przynosić może też jęczmień jary - ocenia Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) w swoim cyklicznym raporcie rynkowym. Jak podkreśla w nim Izba, sierpień przyniósł niewielką...

Jak wskazano w ocenie skutków regulacji (OSR), w Polsce coraz większą popularność zdobywa uprawa słonecznika, która ze względu na niższe koszty, jest alternatywą dla uprawy rzepaku. Powierzchnia zasiewów sukcesywnie rośnie: w 2020 r. areał upraw wyniósł 9,647 tys. ha, w 2021 - 19,511 tys. ha, w 2022 - 64,754 tys. ha, a w 2023 r. - 54,002 tys. ha. "Biorąc pod uwagę powyższe, zasadnym jest wprowadzenie słonecznika do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych" - wyjaśniono.

W OSR przewidziano również wydanie nowego rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowego wykazu towarów, od których będą naliczane wpłaty na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych. Rozporządzenie ma uwzględnić obrót słonecznikiem, od którego z dniem wejścia w życie zmienianej ustawy, będą naliczane, pobierane i przekazywane wpłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

Projektodawcy zaproponowali, by rozporządzenie weszło w życie jednocześnie z nowelizacją, czyli 1 stycznia 2025 r. 

Poleć
Udostępnij
Zapraszamy na Dzień Kukurydzy z PZPK - 12 września 2024 r.