Skupujący i przetwarzający słonecznik będą wpłacać na Fundusz Promocji Roślin Oleistych
Wpisanie na listę roślin oleistych słonecznika i objęcie jego przetwórców oraz firm zajmujących się skupem obowiązkiem wpłat na rzecz Funduszu Promocji Roślin Oleistych - przewiduje opublikowany w czwartek projekt nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.
Zaproponowane w projekcie noweli przepisy rozszerzają katalog roślin oleistych o słonecznik i doprecyzowują grupę podmiotów, od których mają być naliczane i pobierane wpłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Ponadto poszerzony ma być zakres działań, które będą wspierane przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Ma on obejmować również działania edukacyjno-informacyjne oraz inicjatywy badawczo-rozwojowe ukierunkowane na promocję wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych - poinformowano w uzasadnieniu projektu.
Zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Dochodzi słonecznik
"Projektowane zmiany będą miały pozytywny wpływ na cały sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych. Nowe rozwiązania prawne w pierwszej kolejności będą służyły podmiotom wykonującym działalność polegającą na przetwarzaniu rzepaku i zbóż, tj. dla przedsiębiorców mających status wytwórcy biokomponentów, którzy są zarejestrowani w rejestrze wytwórców prowadzonym przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa" - wskazał projektodawca, czyli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jak zaznaczono, wprowadzenia powszechnego i sprawiedliwego obowiązku naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz oczekują zarówno przetwórcy jak i producenci roślin oleistych.
Projektowane przepisy mają obciążyć tym obowiązkiem wszystkich uczestników rynku roślin oleistych bez względu na charakter prowadzonej przez nich działalności, zarówno przetwórców, jak i pośredników. Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych ma być obowiązany każdy podmiot, który nabywa towar od producenta, niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.
WIR podaje wyniki finansowe z upraw. Które na największym minusie?
Jak wskazano w ocenie skutków regulacji (OSR), w Polsce coraz większą popularność zdobywa uprawa słonecznika, która ze względu na niższe koszty, jest alternatywą dla uprawy rzepaku. Powierzchnia zasiewów sukcesywnie rośnie: w 2020 r. areał upraw wyniósł 9,647 tys. ha, w 2021 - 19,511 tys. ha, w 2022 - 64,754 tys. ha, a w 2023 r. - 54,002 tys. ha. "Biorąc pod uwagę powyższe, zasadnym jest wprowadzenie słonecznika do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych" - wyjaśniono.
W OSR przewidziano również wydanie nowego rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowego wykazu towarów, od których będą naliczane wpłaty na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych. Rozporządzenie ma uwzględnić obrót słonecznikiem, od którego z dniem wejścia w życie zmienianej ustawy, będą naliczane, pobierane i przekazywane wpłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.
Projektodawcy zaproponowali, by rozporządzenie weszło w życie jednocześnie z nowelizacją, czyli 1 stycznia 2025 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś