Senat nie zgodził się, by dzieci brały udział w polowaniach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2018,11:35 Aktualizacja: 16-03-2018,11:53
A A A

Senatorowie nie poparli poprawki, by w polowaniach mogły brać udział dzieci. Nie zgodzili się też, by psy myśliwskie szkolić przy pomocy żywych zwierząt. Izba opowiedziała się z kolei za tym, by myśliwi przechodzili okresowe badania.

Senatorowie przyjęli w sumie siedem poprawek do noweli Prawa łowieckiego, w tym dwie proponowane przez PO. Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami głosowało 74 senatorów, 2 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi ponownie do Sejmu.

łowiectwo, szacowanie szkód łowieckich, szkody łowieckie, szkody w uprawach, krir, sołectwa

Sołectwa mają szacować szkody łowieckie. KRIR jest przeciwna

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych postuluje, aby szkody łowieckie były szacowane przez niezależne osoby. Chętni muszą jednak posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie rolnictwa. W Senacie toczą się prace nad nowelizacją ustawy Prawo łowieckie...

Najważniejsza z nich zmuszać będzie myśliwych posiadających broń, by co 5 lat przechodzili badania lekarskie i psychologiczne. Kolejna ma uniemożliwiać osobom, które w PRL współpracowały z organami bezpieczeństwa, zasiadania we władzach Polskiego Związku Łowieckiego.

Znajdujący się w przyjętej przez Sejm ustawie przepis stanowi, że w skład organów PZŁ, czy zarządu koła łowieckiego nie będą mogły wchodzić osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 r., które były pracownikami, funkcjonariuszami lub żołnierzami organów bezpieczeństwa. Senatorowie dodali do tego współpracowników. Obie te zmiany zgłosili senatorowie PO.

Kolejna z przyjętych zmian uchyla przepis karny w odniesieniu do umyślnego przeszkadzania w polowaniu. Senatorowie zgodzili się też, by myśliwi w książkach ewidencji polowań nie musieli wskazywać postrzelonych i nieodnalezionych zwierząt (tzw. postrzałków).

Izba wyższa parlamentu odrzuciła z kolei dwie najbardziej kontrowersyjne zmiany, które dotyczyły udziału dzieci w polowaniach, a także szkolenia psów myśliwskich. Nie zgodzono się, by obniżyć z 18 do 15 lat wiek małoletnich, którzy będą mogli brać udział w polowaniu. Pozostało więc rozwiązanie przyjęte przez Sejm z granicą 18 lat.

Senatorowie nie zgodzili się też, by przywrócić przepis zezwalający na wykorzystywanie żywych zwierząt w szkoleniach ptaków łowczych i psów myśliwskich. Nie poparli też ograniczenia w stosowaniu amunicji ołowianej przez łowczych.
 

Poleć
Udostępnij