Rolnik nie dotrze? Szacowanie szkód odbędzie się bez niego
Począwszy od 23 sierpnia wprowadzone zostaną nowe przepisy w zakresie szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych - przypomina Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego.
Zgodnie ze znowelizowanym Prawem łowieckim, szacowaniem szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę mają zajmować się komisje złożone z przedstawicieli: dzierżawcy lub zarządcy danego koła łowieckiego, wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego oraz rolnika (właściciela lub posiadacza ziemi).
100 zł za udział w szacowaniu szkód łowieckich
Ale też nowe przepisy przewidują - co podkreśla PZŁ - iż niestawiennictwo właściciela albo posiadacza gruntów rolnych lub przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego nie wstrzymuje czynności związanych z dokonaniem oględzin lub szacowania ostatecznego.
W praktyce może to oznaczać taką sytuację, że wobec braku rolnika (który np. będzie miał spiętrzenie prac polowych) i urzędnika z ODR-u, myśliwy sam oszacuje straty tego gospodarza. I należy się raczej wówczas spodziewać konfliktu w sprawie satysfakcjonującego odszkodowania.
Wracając do określonych nowym prawem zasad, PZŁ wskazuje, iż:
- wnioski o szacowanie szkód poszkodowani mają składać do dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich;
- wnioski powinny być zgłaszane w terminie umożliwiającym oszacowanie szkody;
- termin oględzin i szacowania ostatecznego ustalany jest przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego i o tym fakcie ma on obowiązek powiadomić poszkodowanego, jak również wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego, właściwy ze względu na miejsce wystąpienia szkody, w ciągu trzech dni od daty otrzymania wniosku o oszacowanie szkody;
Prezydent podpisał nowelę Prawa łowieckiego. ODR będą szacować szkody
- szacowanie ostateczne przeprowadzone powinno być najpóźniej w dniu zbioru uszkodzonej uprawy. Z kolei o planowanym terminie zbioru uszkodzonej uprawy jej właściciel lub posiadacz ma obowiązek zawiadomić, w formie pisemnej, dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego nie później niż na 7 dni przed planowanymi czynnościami zbioru;
- do czasu wydania nowego rozporządzenia w tej kwestii, zastosowanie znajduje dotychczasowy druk szacowania szkód, który należy zaadaptować do nowych uwarunkowań.
Co bardzo ważne, wszystkie sprawy wszczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie nowych przepisów, podlegają procedurom opartym na dotychczasowych zasadach.
"Prosimy, aby koła łowieckie merytorycznie i technicznie przygotowały się do nowych wymagań w zakresie obiegu dokumentów oraz praktycznych aspektów związanych z szacowaniem" - zaapelował PZŁ.
Jednocześnie poinformował o utworzeniu skrzynki e-mail, gdzie można na bieżąco przesyłać zapytania związane z problematyką szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych: szkodylowieckie@pzlow.pl.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś