Producenci regionalnych alkoholi skorzystają na zmianie ustawy
Obniżenie wysokości akcyzy dla małych producentów alkoholu przewiduje nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, którą jednogłośnie uchwalił Sejm. Na rozwiązaniu mają skorzystać m.in. producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych.
Za ustawą głosowało 437 posłów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosowania. Sejm odrzucił także w głosowaniu poprawkę do ustawy przewidującą opóźnienie o miesiąc wejścia w życie przepisu dotyczącego opodatkowania piwa.
Wyrób alkoholi w gospodarstwach. Przed rolnikami mur z przepisów
Głównym celem zmian zawartych w ustawie jest wdrożenie trzech dyrektyw unijnych - horyzontalnej, obronnej i alkoholowej. Chodzi o elektronizację wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, czyli objęcie ich monitorowaniem przy użyciu systemu EMCS. Jak tłumaczono podczas prac, obecnie przemieszczanie jest monitorowane przy użyciu dokumentów papierowych.
Kolejną zmianą jest wprowadzanie w Polsce preferencji dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych, co będzie polegać na obniżeniu o połowę stawki akcyzy oraz na dodaniu do ustawy definicji małego, niezależnego producenta. Na rozwiązaniu mają skorzystać producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych.
Ustawa przewiduje także m.in. uelastycznienie sprzedaży na odległość wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą w innym kraju, a przeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta.
Akcyzę będzie można rozliczyć na terenie kraju bez konieczności korzystania z usług pośrednika.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś