Prawna ochrona gospodarstw przed napływowymi sąsiadami? Resort przekonuje, że lekarstwem jest reforma przestrzenna
Resort rolnictwa odniósł się do wniosku w sprawie „stworzenia uregulowań prawnych, które pozwoliłyby objąć ochroną prawną tradycyjne zapachy i odgłosy związane z produkcją rolniczą”.
Wniosek ten jakiś czas temu wystosowały izby rolnicze, wskazując na ciągle aktualne problemy rolników, chcących (i zmuszanych, by spełnić stawiane przed nimi wymogi) rozwijać gospodarstwa. Chodzi o część napływowych mieszkańców wsi, którzy - nie rozumiejąc specyfiki pracy na roli i wynikających z tego zapachów czy hałasów - utrudniają rolnikom życie i funkcjonowanie, a także np. rozbudowę gospodarstw. Dlatego rolniczy samorząd zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) o zagwarantowanie rolnikom prawnej ochrony ich działalności.
Francja wzorem? Parlament przyjął ustawę chroniącą rolników przed skargami sąsiadów na hałasy i smród
W odpowiedzi resort podkreśla, że analizowane są przezeń wszystkie napływające sygnały dotyczące warunków prowadzenia działalności rolniczej.
Kształtowanie przestrzeni na wsi
„Warunki pracy na wsi są specyficzne, a prowadzenie działalności rolniczej może wywoływać pewne uciążliwości. Nierzadko również pojawiają się pewne konflikty wśród mieszkańców terenów wiejskich - rośnie presja w zakresie ograniczenia skali hałasu w dni wolne czy w porach nocnych, stosowania nawozów i środków ochrony roślin czy też emisji zapachów pochodzących z produkcji rolniczej. Obszary wiejskie ze względu na panujące tam więzi międzyludzkie były i pozostaną wyjątkowo otwarte na rozwój wszelkiego rodzaju ruchów i organizacji obywatelskich. Jednak nie można doprowadzić do wygaszania produkcji rolniczej na obszarach wiejskich z powodu waśni sąsiedzkich czy protestów mieszkańców” – brzmi pismo MRiRW.
Jak w nim podkreślono, jedną z podstawowych funkcji obszarów wiejskich jest funkcja produkcyjna, umożliwiająca zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Dlatego organy odpowiedzialne za planowanie przestrzenne i zagospodarowanie terenów, powinny w taki sposób kształtować przestrzeń na obszarach wiejskich, aby tworzyła ona harmonijną całość przy uwzględnieniu wszelkich uwarunkowań środowiskowych, kulturowych, społeczno-gospodarczych oraz estetycznych.
Tworzenie stref planistycznych
„Równie ważne jest budowanie świadomości społecznej w zakresie różnych aspektów i skutków prowadzenia działalności rolniczej, a także poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat utrzymania dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich, które jest związane m.in. z prowadzeniem działalności rolniczej” - wskazuje resort.
Ustawa przestrzenna już jest. Zakończy zwalczanie rolników na wsiach?
Zwraca on uwagę, że 24 września 2023 r. weszła w życie ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
„Reforma planowania przestrzennego wprowadza daleko idące zmiany w zakresie możliwości lokalizowania różnego rodzaju inwestycji, w tym budynków inwentarskich. Zasadniczą zmianą jest zastąpienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy planem ogólnym (nowy dokument planistyczny). W jego ramach mają być tworzone określone strefy planistyczne, w tym strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową (gdzie w profilu dodatkowym może być wprowadzony teren wielkotowarowej produkcji rolnej) oraz strefa produkcji rolniczej (gdzie w profilu podstawowym ma być dopuszczalna wielkotowarowa produkcja rolnicza)” – wymienia ministerstwo.
I zapewnia, że poprzez tworzenie odpowiednich stref planistycznych, nastąpi ograniczenie przenikania różnych funkcji, co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie licznych konfliktów przestrzennych, które towarzyszą m.in. bliskiemu sąsiedztwu zabudowy gospodarskiej z zabudową stricte mieszkaniową.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś