Powstanie rejestr upraw GMO. Ustawa o mikroorganizmach przyjęta
Sejm poparł wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy o mikroorganizmach. Ustawa zakłada zwiększenie bezpieczeństwa zdrowia ludzi i środowiska przez wprowadzenie mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę i ewentualne ograniczanie upraw GMO.
Trzy z czterech poprawek zgłoszonych przez Senat mają charakter redakcyjny, doprecyzowujący; czwarta dodaje artykuł tworzący rejestr upraw GMO.
Połączone komisje: środowiska i rolnictwa rekomendowały przyjęcie wszystkich poprawek.
Jak zastąpić soję GMO krajowym białkiem? Resort szuka rozwiązań
Ustawa o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw, której projekt został znacznie zmieniony podczas prac parlamentarnych, ma za zadanie wdrożenie do polskiego prawa postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego, regulującej kwestie zamierzonego uwolnienia organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) do środowiska.
Wykonuje on wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 2014 r. Chodzi o niewdrożenie przez Polskę niektórych zapisów regulujących kwestie zgłaszania, rejestracji, powiadamiania o uprawach GMO opinii publicznej.
Ustawa wprowadza szczegółowe rozwiązania prawne, które mają wykluczyć wszystkie uprawy genetycznie modyfikowane z polskiego rolnictwa zgodnie z dewizą "Rzeczpospolita Polska jest wolna od GMO".
Szef komisji alarmuje. Nowela ustawy o GMO nie zabezpiecza interesu rolników
Ponadto obszar, na którym planuje się uprawę GMO, nie może znajdować się w mniejszej odległości niż 30 km od ustanowionych form ochrony przyrody.
Nowelizowana ustawa wobec naruszających przepisy przewiduje grzywny i kary pozbawienia wolności od trzech miesięcy do 12 lat w zależności od przewinienia.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś