Pasze z GMO tylko do 2019 roku. To już przesądzone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2016,12:35 Aktualizacja: 07-12-2016,13:17
A A A

Do 1 stycznia 2019 roku będzie można karmić zwierzęta paszami zawierającymi genetycznie zmodyfikowane organizmy - zakłada nowelizacja ustawy o paszach, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Sejm przyjął nowelę ustawy 4 listopada.

Jak poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP, celem ustawy jest przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego zawartego w przepisach ustawy z lipca 2006 r.

gmo, uprawy gmo, rząd, rejestracja upraw gmo, ministerstwo rolnictwa

Rząd za obowiązkowym zgłaszaniem upraw GMO

Przyjęty przez Radę ministrów projekt dotyczący upraw GMO wprowadzi obowiązek ich rejestracji. Prowadzenie uprawy będzie wymagało utworzenia specjalnej strefy po uzyskaniu zezwolenia. Równocześnie zastrzeżenia będą mogli zgłaszać...

"W obecnym stanie prawnym przepis końcowy ustawy o paszach, tj. przepis art. 65 ustawy stanowi, że wyżej wymienione przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Ustawa przesuwa na dzień 1 stycznia 2019 r. określony w art. 65 ustawy o paszach termin wejścia w życie przepisu materialnego ustanawiającego zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego oraz przepisu karnego" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Jeszcze w trakcie prac nad ustawą w Sejmie wiceminister rolnictwa Ewa Lech przyznała, że projekt budzi kontrowersje, ale jest on konieczny z powodu braku na polskim rynku odpowiednich zamienników dla pasz zawierających GMO.
gmo, pasze gmo, pasze, ewa lech, sejmowa komisja rolnictwa, sejm, krzysztof ardanowski

Kłótnia o pasze GMO. Posłowie PiS nie zgadzają się z rządem

O dwa lata dłużej, a nie jak chce rząd o cztery, będzie można karmić zwierzęta paszami zawierającymi genetycznie zmodyfikowane organizmy - zakłada poprawka posłów PiS do projektu ustawy o paszach, którą poparła sejmowa komisja...

Przekonywała, że przesunięcie zakazu stosowania GMO w paszach pozwoli utrzymać konkurencyjność polskiego sektora w stosunku do podmiotów zagranicznych, ponieważ cena pasz nie wzrośnie. Polska importuje ok. 2 mln ton śruty sojowej rocznie, cała UE ok. 35 mln ton.

Resort rolnictwa chce spopularyzować korzystanie ze śruty rzepakowej czy zwiększenie upraw roślin strączkowych.

Propozycję ministerstwa popierała branża drobiarska i producenci pasz. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wprowadzenie szybkiego zakazu stosowania pasz z GMO mogłoby spowodować zamknięcie nawet połowy zakładów produkcyjnych w Polsce. Ich zdaniem nie uniknie się wzrostu cen na rynku krajowym, według organizacji, nawet o 30-40 proc.

Projekt ustawy był krytykowany przez organizacje pozarządowe sprzeciwiające się stosowaniu GMO.

Poleć
Udostępnij