Od państwa można przejąć działkę siedliskową
Rolniczy samorząd chce, by administracja rządowa informowała szeroko o możliwości zwrotu działek siedliskowych właścicielom budynków. Wiele osób zainteresowanych tym nie wie, że taka możliwość istnieje.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił w tej sprawie do ministra rolnictwa, z zaznaczeniem, by do akcji informacyjnej włączyć terenowe organy administracji rządowej.
Jest to pokłosie wniosku Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.
Pozarolnicza działalność w siedlisku? Projekt ustawy już w Sejmie
Rolniczy samorząd tłumaczy, że wiele osób, korzystając z możliwości przewidzianych przez prawo, przekazało gospodarstwo rolne na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę lub emeryturę.
"Rolnik zachowywał jedynie prawo własności budynków mieszkalnych i gospodarczych wchodzących wcześniej w skład przekazywanego gospodarstwa rolnego, natomiast prawo własności gruntu pod tymi budynkami przechodziło na Skarb Państwa" - przypomina KRIR.
Tymczasem według obowiązujących przepisów, obecnym właścicielom budynków znajdujących się na działce (która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego przekazanego państwu na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1983 r.) przysługuje nieodpłatnie na własność ta właśnie działka siedliskowa.
"O przeniesieniu prawa własności działki orzeka starosta w drodze decyzji administracyjnej, niezależnie czy właścicielem gruntów jest Skarb Państwa, czy gmina" - tłumaczy KRIR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś