Nowela ustawy o GMO podpisana przez prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-04-2018,15:00 Aktualizacja: 12-04-2018,15:11
A A A

Utworzenie rejestru upraw genetycznie modyfikowanych (GMO) - taki ma być skutek noweli ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Celem ustawy jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy regulującej kwestie "zamierzonego uwolnienia organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska".

gmo, pasze, ustawa, prawo, przepisy, białko, śruta z nasion modyfikowanych genetycznie

Pasze GMO będzie można stosować do 2024 roku

Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji ustawy o paszach, który przedłuża stosowanie pasz genetycznie modyfikowanych do 2024 r. Według obecnych przepisów paszami GMO można karmić zwierzęta do końca 2018 r. Projekt...

Dokument wykonuje ponadto wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 2014 r.

Chodzi o niewdrożenie przez Polskę niektórych zapisów regulujących kwestie zgłaszania, rejestracji, powiadamiania o uprawach GMO opinii publicznej.

Ustawa tworzy więc rejestr upraw genetycznie modyfikowanych. Aby wpisać ją do rejestru, trzeba mieć zgodę wszystkich właścicieli nieruchomości położonych w promieniu 30 km od granic zewnętrznych działki, na której planuje się uprawę GMO.

Potrzebna jest też dokumentacja potwierdzająca, że uprawa GMO nie będzie miała negatywnego wpływu na bezpieczeństwo środowiska oraz opinie akceptujące zamiar uprawy wydane przez radę gminy, radę powiatu i sejmik województwa.

gmo, uprawa roślin gmo, prawo, przepisy ustawa, Sejm, ustawa gmo

Powstanie rejestr upraw GMO. Ustawa o mikroorganizmach przyjęta

Sejm poparł wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy o mikroorganizmach. Ustawa zakłada zwiększenie bezpieczeństwa zdrowia ludzi i środowiska przez wprowadzenie mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę i ewentualne...

Obszar, na którym planuje się uprawę GMO, nie może znajdować się ponadto w mniejszej odległości niż 30 km od ustanowionych form ochrony przyrody.

Ustawa wprowadza jednocześnie szczegółowe rozwiązania prawne, które mają wykluczyć wszystkie uprawy genetycznie modyfikowane z polskiego rolnictwa. Przepisy te na wstępie ustanawiają regułę przewidującą, że Rzeczpospolita Polska jest wolna od upraw GMO.

Nowela, wobec naruszających przepisy, przewiduje grzywny i kary pozbawienia wolności od trzech miesięcy do 12 lat w zależności od przewinienia. Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij