Leki zostają na wsi? Kontrowersyjny projekt wstrzymany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2017,13:00 Aktualizacja: 18-08-2017,14:22
A A A

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych nie będzie dalej procedowany.

Przewidziane w nim zmiany stanowczo zaostrzały obrót pozaapteczny lekami, co mogło uderzyć w obszary wiejskie, gdzie ze względu na brak takiej liczby aptek, jak w miastach, mieszkańcy nierzadko zaopatrują się w medykamenty pierwszej potrzeby np. w lokalnych sklepikach.

apteka dla aptekarza, apteki, andrzej duda, dostęp do leków, prawo farmaceutyczne

"Apteka dla aptekarza" podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa farmaceutycznego, zwaną "apteką dla aptekarza", która przewiduje m.in., że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i...
Zmiany w takim kształcie oprotestowały organizacje rolnicze. Wytykały m.in. wprowadzenie opłat i innych kosztownych wymogów dla wiejskich sklepów oraz potencjalnie płatny nadzór farmaceutów nad nimi.

Zdaniem krytykujących wycofaniu uległoby prawie dwie trzecie substancji z rynku pozaaptecznego. W dodatku zamierzano zmniejszyć też liczbę tabletek w opakowaniach, co przełożyłoby się na wyższe koszty tych nielicznych dostępnych leków dla pacjentów. Te ograniczenia miałyby dotknąć nawet leków na tak powszechne dolegliwości, jak przeziębienie czy tzw. zgaga.

Póki co jednak przynajmniej w tym temacie mieszkańcy wsi mogą odetchnąć z ulgą. W odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz poinformował, że "w związku z napływem w ramach konsultacji publicznych licznych merytorycznych uwag do projektu rozporządzenia", prace legislacyjne nad nim zostały wstrzymane, a sam projekt "w zaproponowanym kształcie nie będzie procedowany".

apteki na wsi, kupno leków na wsi, leki, krir, senat, krajowa rada izb rolniczych

Na wsi będzie trudniej kupić leki? KRIR apeluje do Senatu

Znowelizowane przepisy Prawa farmaceutycznego wpłyną negatywnie na dostępność i ceny leków dla mieszkańców wsi - przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zarząd izby wystąpił do władz Senatu o odrzucenie nowej wersji ustawy. Dokument...
W ocenie resortu zdrowia cała kwestia wymaga "ponownego, gruntownego przeanalizowania, zarówno co do zasadności wprowadzenia zmian w zaproponowanym w omawianym projekcie zakresie, jak również co do kierunku tychże zmian".

Do ministerstwa wpłynęły bowiem "liczne uwagi przedsiębiorców zaangażowanych w obrót lekami poza aptekami, podważające co do zasady potrzebę wprowadzenia zmian dotychczasowych kryteriów".

Ponadto okazało się, że proponowane ograniczenie obrotu pozaaptecznego pozostaje w sprzeczności z przepisami dyrektywy 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

Z tej regulacji jasno wynika, iż ochrona zdrowia publicznego, będąc podstawowym celem działalności rynku farmaceutycznego i stosowanie leków przez pacjentów, nie może utrudniać rozwoju przemysłu farmaceutycznego.

Poleć
Udostępnij