Do Sejmu trafił opozycyjny projekt odnośnie zakazu hodowli zwierząt na futra. Przewiduje 15-letni okres przejściowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2024,10:05 Aktualizacja: 27-06-2024,10:07
A A A

Do Sejmu trafił opozycyjny projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który zakłada wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królika po 15-letnim okresie przejściowym.

Jak napisali projektodawcy (PiS, Konfederacja i Kukiz'15), proponowana przez nich nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt dotyczy wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królika. Według projektu, wprowadzony miałby być 15-letni okres przejściowy (do 31 grudnia 2039 roku), po upływie którego byłby wprowadzony bezwzględny zakaz chowu i hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królika.

Od stycznia przyszłego roku miałby obowiązywać zakaz budowy nowych ferm zwierząt futerkowych - działalność mogłaby być prowadzona wyłącznie na już istniejących fermach, bez możliwości ich rozbudowy.

hodowla na futra, fermy, zakaz hodowli, partie polityczne

Projekt ustawy ws. zakazu hodowli zwierząt na futra już w Sejmie. Które partie za, które przeciw?

Projekt ustawy o ochronie zwierząt zakłada odszkodowania dla hodowców oraz odprawy dla pracowników ferm futerkowych - powiedziała w sobotę w Programie Trzecim Polskiego Radia Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując poselski projekt...

Trzeba tu przypomnieć, że grupa posłów KO, Polski 2050 i Lewicy złożyła 10 dni temu inny projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Dotyczy on także wprowadzenia zakazu chowu i hodowli zwierząt na futro, ale już od 2029 roku.

Sprawa ferm futerkowych w Polsce stała się medialna od września 2020 r., kiedy to w jednym z portali ukazał się reportaż "Krwawy biznes futerkowców". Niedługo po jego publikacji, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił tzw. piątkę dla zwierząt, czyli projekt ustawy zakładający m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych czy ograniczenie uboju rytualnego.

Projekt wywołał jednak protesty rolników. Ostatecznie ówczesny rząd Mateusza Morawieckiego wycofał się z dalszego procedowania projektu.

W 2020 r. w Polsce funkcjonowało 810 ferm zwierząt futerkowych, najwięcej - 263 fermy - zlokalizowanych było w woj. wielkopolskim. 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich