Będą zmiany w Funduszu Ochrony Rolnictwa. Znamy szczegóły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2024,7:15 Aktualizacja: 19-10-2024,0:09
A A A

W czwartek rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa - wynika z opublikowanego porządku obrad Rady Ministrów. Zgodnie z projektem, podmioty prowadzące skup produktów rolnych będą m.in. składać roczne deklaracje i jednorazowo uiszczać należne opłaty na rachunek Funduszu.

Przepisy ustawy z 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR) umożliwiają wypłatę producentom rolnym rekompensat ze środków zgromadzonych na rachunku FOR w przypadku braku otrzymania zapłaty za produkty rolne od podmiotów skupujących, które stały się niewypłacalne.

Jak wskazano w ocenie skutków regulacji (OSR), "podmioty skupujące oraz ich zrzeszenia i organizacje zgłaszają swoje niezadowolenie wobec nałożonych na nich ustawowych obowiązków dotyczących deklarowania, naliczania i wpłacania na rachunek FOR należności w kwocie 0,125 proc. wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto".

for, wpłaty, skupy, rekompensaty

Skupy będą znacznie mniej wpłacać na Fundusz Ochrony Rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje m.in zmniejszenie należności wpłacanych na rachunek Funduszu Ochrony Rolnictwa z 0,125 proc. do 0,07 proc. wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto - wynika z wykazu...

Nowelizacja przewiduje, że od 1 lipca br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) będzie wydawał decyzje o rekompensatach z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie stosowania Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym, o ile nie będzie podstawy w tymczasowych wytycznych do notyfikacji programu.

Projektowane rozwiązania wprowadzają ograniczenie częstotliwości składanych deklaracji i wpłat należności na rachunek FOR. Zobowiązane podmioty mają składać jedną roczną deklarację i jednorazowo uiszczać wpłatę do 14 lutego roku następującego po roku rozliczeniowym.

Obowiązek składania rocznej deklaracji ma być zniesiony, kiedy kwota wpłat nie przekracza pięciokrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kwota wolna od wpłat ma być zmniejszona z dwudziestokrotności do pięciokrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym. Kwota należności ma być wówczas zaliczana na poczet wpłat na FOR za kolejny rok, w którym wysokość kwoty należnej przekroczyła pięciokrotność kosztów tego upomnienia.

kowr, fundusz ochrony rolnictwa, rolnicy, rekompensaty

KOWR: 100-proc. rekompensata z Funduszu Ochrony Rolnictwa dla rolników

Rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie rekompensaty w ramach Funduszu Ochrony Rolnictwa, otrzymają 100-proc. wypłatę wnioskowanych środków - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dokumenty złożyło ponad 1...

Projekt przewiduje ograniczenie wysokości kar za brak złożenia deklaracji do wysokości naliczonych wpłat na rachunek Funduszu, nie wyższej niż 10 tys. zł.

Lista podmiotów, które mogą wnioskować o rekompensatę ma być rozszerzona o: grupy producentów rolnych lub związki grup producentów rolnych, organizacje producentów rolnych lub zrzeszeń organizacji producentów rolnych, organizacje producentów owoców i warzyw lub zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw, spółdzielnie rolników lub związki spółdzielni rolników, rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz rolnicze zrzeszenia branżowe.

Jak poinformowano w OSR, projekt precyzuje warunki uznania podmiotu skupującego za niewypłacalny. Ma to następować po jego wykreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Poleć
Udostępnij