Skupy będą znacznie mniej wpłacać na Fundusz Ochrony Rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2024,9:15 Aktualizacja: 23-07-2024,9:19
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje m.in zmniejszenie należności wpłacanych na rachunek Funduszu Ochrony Rolnictwa z 0,125 proc. do 0,07 proc. wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiono w poniedziałek informację o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw. Za przygotowanie projektu odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak przekazano, obowiązujące przepisy ustawy z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa umożliwiają wypłatę producentom rolnym rekompensat ze środków zgromadzonych na rachunku Funduszu w przypadku braku zapłaty za sprzedane produkty rolne przez podmioty skupujące, które stały się niewypłacalne.

kowr, fundusz ochrony rolnictwa, rolnicy, rekompensaty

KOWR: 100-proc. rekompensata z Funduszu Ochrony Rolnictwa dla rolników

Rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie rekompensaty w ramach Funduszu Ochrony Rolnictwa, otrzymają 100-proc. wypłatę wnioskowanych środków - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dokumenty złożyło ponad 1...

"Program pomocy w formie wypłat rekompensat uzyskał notyfikację w Komisji Europejskiej do końca czerwca 2024 r. Wydane do końca czerwca br. przez KOWR decyzje o przyznaniu rekompensat będą pomocą publiczną udzieloną na podstawie notyfikacji Komisji Europejskiej" - podano.

Dodano, że od dnia 1 lipca 2024 r. KOWR może wydawać decyzje wyłącznie przy równoczesnym stosowaniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym.

Jak podał resort rolnictwa, obecnie podmioty skupujące oraz ich zrzeszenia i organizacje "zgłaszają swoje niezadowolenie wobec nałożonych na nich ustawowych obowiązków dotyczących deklarowania, naliczania i wpłacania na rachunek Funduszu Ochrony Rolnictwa należności w kwocie 0,125 proc. wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto".

W związku z tym ministerstwo rolnictwa chce zmniejszyć należności z 0,125 proc. do 0,07 proc. wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto - wskazano w założeniach projektu.

Dodano, że planowane jest "ograniczenie składanych deklaracji i terminu wpłacania należności na rachunek FOR do rocznych deklaracji i jednorazowych wpłat na rachunek do dnia 31 stycznia roku następnego po roku rozliczeniowym".

Zmiany mają umożliwić również "rezygnację z nakładania kar za brak złożenia deklaracji (przy jednoczesnej abolicji dla kar za nieterminowe przekazanie deklaracji za I i II kwartał 2024 r.)".

W założeniach wyjaśniono, że "sankcje w postaci kar administracyjnych będą dotyczyły wyłącznie nieprzekazania w terminie wykazów, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa i nieinformowania w terminie producentów rolnych ujętych w wykazach, o przekazaniu tych wykazów".

Polska Izba Mleka, Fundusz Ochrony Rolnictwa, bydło mleczne, producenci mleka, minister rolnictwa, Czesław Siekierski

Polska Izba Mleka apeluje o likwidację Funduszu Ochrony Rolnictwa

Polska Izba Mleka nie pozostaje obojętna wobec nowych przepisów mających negatywny wpływ na sektor. Jednym z nich jest jej zdaniem ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka skierowała pismo do Czesława...

Ponadto MRiRW chce "uchylić przesłanki uznania podmiotu skupującego za niewypłacalny w postaci wykreślenia podmiotu będącego osobą fizyczną z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wydania względem niego decyzji o zakazie wykonywania działalności regulowanej objętej wpisem".

Resort rolnictwa przekazał ponadto, że planuje podwoić odpis na rzecz KOWR z 2,5 proc. do 5 proc. z tytułu opłacenia kosztów związanych z obsługą FOR.

"Jednocześnie w związku z rocznym rozliczaniem deklaracji i dokonywanych wpłat zmniejszono kwotę wolną od wpłat z dwudziestokrotności do pięciokrotności wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ta kwota należności zaliczana będzie się na poczet wpłat na Fundusz za kolejny rok, w którym wysokość kwoty należnej przekroczy pięciokrotność wysokości kosztów tego upomnienia" - podkreślono w wykazie.

Poleć
Udostępnij