Wymarznięcia - bez dopłat do hektara

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2016,12:40 Aktualizacja: 01-08-2016,13:20
A A A

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego na potrzeby oszacowania strat związanych z wymarznięciami powołano 140 komisji, które stwierdziły szkody w przeszło 12 tys. gospodarstw na powierzchni blisko 200 tys. ha.

Duża skala tegorocznych wymarznięć dotyczy także innych regionów. Wszędzie jednak pomoc, jaką zaoferowało państwo rolnikom, przyjęto co najmniej z niezadowoleniem.

W Bydgoszczy zorganizowano w tej sprawie spotkanie kujawsko-pomorskich gospodarzy z wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim. Przyznał on, że problem złych skutków atmosferycznych jest duży. Prosił także o szybkie prace komisji szacujące rolnicze straty.

ASF, trzoda chlewna, pieniądze, kredyt, pożyczka, susza, straty w gospodarstwie

Rząd ma nowe propozycje kredytów i pożyczek dla rolników

Do konsultacji  międzyresortowych i społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji...
- Nie jest to wdzięczna praca, przede wszystkim dla tej części społecznej, ale niestety bez tej części społecznej tego typu praca komisji nie może się odbyć. Na podstawie protokołów ministerstwo będzie w stanie określić kwotę środków budżetowych, która zostanie przekazana - podkreślał.

Ale miejscowi farmerzy chcieli usłyszeć coś więcej. Bo tamtejszy rolniczy samorząd, zwracając uwagę na wielkość i rozmiar strat spowodowanych przez styczniowe mrozy, zabiegał o pomoc w postaci dopłaty do hektara do powierzchni wymarzniętych i zlikwidowanych upraw.

"Niestety, pomimo wielu wcześniejszych obietnic i zapowiedzi, dowiedzieliśmy się z ust pana wiceministra, że na taką pomoc nie ma co liczyć. Jest to bardzo zła wiadomość, która zaniepokoiła wielu rolników dotkniętych klęską wymarznięć. Proponowane wsparcie dla gospodarstw w formie preferencyjnych kredytów, umorzeń czynszów dzierżawnych, podatku rolnego czy odroczenia płatności składki KRUS ma wymiar czysto propagandowy i nie może być traktowane, jako realna pomoc dla rolników" - podsumował rolniczy samorząd.

dopłaty do materiału siewnego, Agencja Rynku Rolnego, materiał siewny

Dopłaty po wymarznięciach się należą

Agencja Rynku Rolnego zapewnia, że nie stosuje wymogu przekroczenia progu procentowego strat w gospodarstwie, gdy wystąpi zdarzenie losowe, skutkujące zniszczeniem upraw objętych wnioskiem o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub...
Podobnie uważa Michał Olkowski, rolnik z powiatu nidzickiego (woj. warmińsko-mazurskie). - Wszelkie odroczenia, kredyty "na dogodnych" warunkach, niech mi pan uwierzy, rolnicy w ogóle na to właściwie nie zwracają uwagi. Bo trochę później trzeba to wszystko oddać, spłacić, uregulować. A kto wie co będzie później? Na razie wygląda na to, że może być jeszcze gorzej - wyjaśnił nam napotkany na swoim polu gospodarz.

W jego opinii pieniądze dla rolników znalazłby się w wyniku cięć wydatków w administracji.

- Rolników kontroluje kilka instytucji, choćby agencja modernizacji rolnictwa, sanepid czy weterynaria. To przecież ogromne koszty, na ludzi, samochody, sprzęt, benzynę. Niech będzie jedna kontrola, jakaś połączona. A wszystkie pieniądze zaoszczędzone mogłyby trafić bezpośrednio do kieszeni rolników. Bo to nam się należą - wskazuje nasz rozmówca.

Poleć
Udostępnij