Wnioski o dopłaty tylko za pomocą aplikacji eWniosekPlus
15 marca, jak co roku, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2021 rok. Będzie je można złożyć tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
W poprzednich było latach możliwe (dla gospodarstw do 10 ha, gdy nie było w nich zmian, a rolnik ubiegał się o te same dopłaty), złożenie pisemnego oświadczenia, które zastępowało wypełnienie e-wniosku. Od tego roku takiej możliwości już nie będzie.
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników
Większość rolników już w poprzednich latach radziła sobie z wypełnieniem wniosku w komputerze. Dla tych, którzy nie mieli do czynienia z jego elektroniczną formą, w biurach powiatowych będą specjalne stanowiska komputerowe, z których będzie można skorzystać, w razie potrzeby w jego wypełnianiu pomogą eksperci - zapewnia ARiMR.
Wnioski przyjmowane są do 15 maja, ale ponieważ ten dzień wypada w sobotę, będzie to można zrobić bez żadnych sankcji finansowych do 17 maja. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie dopłaty będą obniżone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Ostateczny termin na złożenie wniosku upływa 11 czerwca.
Aplikacja eWnioskePlus wprowadzona została w 2018 roku i zastąpiła funkcjonujący wcześniej geoprzestrzenny e-wniosek. Za pomocą aplikacji można ubiegać się o przyznanie płatności w ramach wsparcia bezpośredniego m.in.: jednolitej płatności obszarowej, dopłat na tzw. zazielenienie oraz płatności dodatkowej.
Aplikacja pozwala także o wnioskowanie o dopłaty dla młodych rolników czy o płatności do zwierząt i do powierzchni upraw. Jak wskazuje Agencja, aplikacja eWnioskePlus znacznie ułatwia proces wypełniania oraz składania wniosków.
Niby-rolnicy pozostaną i będą brać dopłaty
Wszystkie dane w zakresie płatności obszarowych generowane są automatycznie na podstawie narysowanych granic upraw i wybranych płatności. Rolnik, nie musi wpisywać powierzchni działek, wystarczy, że wyrysuje granice działki, a powierzchnia zostanie wyliczona automatycznie.
Aplikacja zapewnia dostęp do aktualnych danych dotyczących płatności bezpośrednich, na bieżąco daje wskazówki co do uzupełniania pól czy dołączania wymaganych dokumentów, jak również przesyła komunikaty o stwierdzonych brakach lub błędach.
W 2021 r. ARiMR do aplikacji eWniosekPlus wprowadziła kilka zmian ułatwiających pracę. Dodano m.in. "sekcję" wskazującą na najbardziej aktualny wniosek wysłany do Agencji; generowane są ostrzeżenia o niewykorzystaniu w całości maksymalnego kwalifikowanego obszaru do płatności na danej działce; umożliwiono przegląd listy upraw czy elementów obszarów proekologicznych (EFA) zdefiniowanych w gospodarstwie.
Błędy, ostrzeżenia czy też wizualizacje przy wypełnianiu wniosku są obecnie bardzie wyeksponowane. A powiadomienia dotyczące złożonego wniosku przesyłane będą do rolników drogą esemesową i e-mailową.
We wnioskach o dopłaty trzeba będzie określać uprawy
ARiMR do aplikacji wprowadziła też udogodnienie, które pozwala na pobór danych dotyczących działek. Jest to szczególnie pomocne dla rolników, którzy chcą np. wykorzystać informacje o powierzchni działki przy ubieganiu się o inne płatności. Na każdym etapie obsługi wniosku istnieje też możliwość jego wydruku.
Aplikacja została przygotowana tak, aby rolnicy mieli możliwość wyboru doradcy i nadania mu odpowiedniego na dany rok upoważnienia do obsługi wniosku. Jest to znaczne ułatwienie w przypadku tych rolników, którzy zdecydowali się na wypełnienie wniosku przez doradców.
W roku 2018 wnioski poprzez aplikację złożyło ponad 900 tysięcy rolników, a w latach 2019 i 2020 było to już ponad 1 mln wniosków. O dopłaty bezpośrednie ubiega się rocznie ok. 1,3 mln gospodarzy.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś