Utrzymywanie bydła na ściółce. Resort odpowiedział na wniosek o zmiany w "Dobrostanie zwierząt"
Obecnie nie ma możliwości dokonania w prosty sposób zmiany polegającej na wprowadzeniu jednolitej płatności za stosowanie ściółki w chowie bydła – przekonuje resort rolnictwa.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ustosunkowało się do wniosku samorządu rolniczego o zmianę przepisów dotyczących ekoschematu Dobrostan zwierząt w zakresie zapewnienia zwierzętom objętym wymogami - utrzymywania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału bez konieczności wprowadzania zmian w kierunku użytkowania bydła. Podkreśliło, że ten ekoschemat został skonstruowany w oparciu o postulaty zgłaszane przez rolników. Ponadto zaraz po zatwierdzeniu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej i jeszcze przed pierwszym naborem wniosków w ramach kampanii 2023 w ekoschemacie Dobrostan zwierząt wprowadzono zmiany, o które - jak przekonują ministerialni urzędnicy -wnioskowały środowiska rolnicze. W efekcie w zakresie bydła są przewidziane płatności dobrostanowe do: krów mlecznych, krów mamek i bydła opasowego.
Konieczne rozróżnienie grup
„W odniesieniu do każdej z ww. grupy zwierząt jest możliwe otrzymanie płatności za stosowanie (niezależnie od siebie, wg dowolnego wyboru rolnika) szeregu różnych praktyk, w tym praktyki polegającej na utrzymaniu zwierząt na ściółce” – zaznacza MRiRW.
Organizacje hodowców bydła: społeczeństwo chce poprawy dobrostanu zwierząt i w tym kierunku będą szły zmiany
Jak dodaje, płatności dobrostanowe są przyznawane rolnikom na podstawie tego, ile zwierząt jest utrzymywanych w gospodarstwie. Rolnik nie musi deklarować do płatności poszczególnych sztuk, obsadę zwierząt określa ARiMR na podstawie danych zawartych w komputerowej bazie (wynikającej z systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt – IRZ). Ze względu na to, że rolnik może utrzymywać w swoim gospodarstwie bydło o różnym kierunku użytkowania (np. równolegle krowy mamki i krowy mleczne), w ocenie resortu konieczne jest - na poziomie IRZ - rozróżnienie tych grup, tj. określenie typu/kierunku użytkowania każdego zwierzęcia.
To utrudnienia dla gospodarstw?
„W chwili obecnej nie ma możliwości na dokonanie w prosty sposób zmiany polegającej na wprowadzeniu jednolitej płatności za stosowanie ściółki w chowie bydła. Zaproponowana przez Państwa propozycja wymagałaby fundamentalnej zmiany Planu Strategicznego, przepisów krajowych, procedur wdrożeniowych oraz przebudowy systemów informatycznych ARiMR. Dodatkowo, po wstępnej analizie Państwa propozycji stwierdzamy, że w końcowym rezultacie wdrożenie jej oznaczałoby znaczące utrudnienia dla gospodarstw utrzymujących bydło o różnych kierunkach użytkowania oraz stosujących równolegle chów ściółkowy i bezściółkowy w odniesieniu do różnych grup bydła” – brzmi stanowisko ministerstwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś