Unijne pieniądze coraz bardziej dostępne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2017,8:40 Aktualizacja: 26-05-2017,9:03
A A A
Prefinansowanie wydatków na szkolenia w ramach działania "Transfer wiedzy i działalność informacyjna” - zakłada znowelizowana przez Sejm ustawa o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej.
 
W głosowaniu wzięło udział 438 posłów, a ustawę poparło 435. Podczas prac w Sejmie posłowie nie wnieśli poprawek do rządowego projektu.

ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie, rząd

Rząd zatwierdził nasze priorytety WPR po 2020 roku

Rada Ministrów przyjęła dokument "Wspólna polityka rolna po 2020 roku - polskie priorytety". W dokumencie zaprezentowano polski punkt widzenia na przyszłość unijnej polityki rolnej. Dokument został przedłożony przez ministra...
Ustawa wprowadza zmiany umożliwiające przekazywanie środków z budżetu państwa na "wyprzedzające" finansowanie w ramach działania "Transfer wiedzy i działalność informacyjna", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, dla jednostek samorządowych i organów administracji rządowej, które prowadzą szkoły rolnicze lub leśne.
 
W ramach działania "transfer wiedzy" o unijne środki mogą ubiegać się także jednostki naukowe i uczelnie, publiczne podmioty doradcze, czyli wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego i izby rolnicze. 
 
Prefinansowanie dotyczy tylko jednostek sektora finansów publicznych, które nie mogą zaciągnąć żadnych zobowiązań. 
 
Unijne środki przeznaczone są na sfinansowanie różnych szkoleń, związanych np. z zarządzaniem, technologią i organizacją produkcji w gospodarstwie, w tym produkcji ekologicznej, bezpieczeństwem pracy, marketingiem, rachunkowością, ubezpieczeniami w gospodarstwie, korzystaniem z instrumentów finansowych, ochroną środowiska i klimatem (w tym wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii). Będą one prowadzone w formie kursów lub warsztatów. 
 
Nowe rozwiązania będą obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. Teraz ustawa trafi do Senatu.

 
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich