Ten polski region rozwija się najszybciej w całej Unii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2016,12:15 Aktualizacja: 13-10-2016,12:59
A A A

Mazowsze było w latach 2008-2014 najszybciej rozwijającym się regionem Unii Europejskiej pod względem PKB na głowę mieszkańca - poinformował Eurostat. Dane zaprezentowano w Brukseli przy okazji trwającego do czwartku Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.

Analizie poddano jednostki statystyczne na poziomie tzw. NUTS 2, które w Polsce odpowiadają województwom.

pkb, produkt krajowy brutto, wzrost gospodarczy, bank światowy

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 roku do 3,2 proc. z 3,7 proc. oczekiwanych w kwietniu - wynika z przedstawionego właśnie jesiennego raportu. W latach 2017 i 2018 tempo wzrostu PKB w Polsce może przyspieszyć odpowiednio do...
Jak podał Eurostat, w 2008 roku PKB per capita w województwie mazowieckim (liczonym wraz z Warszawą) wynosiło niecałe 83 proc. średniej unijnej, sześć lat później - ponad 108 proc. (wzrost o 25,5 pkt proc.). Dało to Mazowszu pozycję lidera w tempie rozwoju gospodarczego wśród 276 regionów UE.

Dane Eurostatu pokazują ponadto, że wszystkie polskie województwa rozwijały się szybciej niż średnia unijna. Dodatkowo siedem z nich (obok mazowieckiego - dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie) zakwalifikowano do grupy 28 najdynamiczniejszych, czyli takich, w których między 2008 a 2014 rokiem odnotowano co najmniej 10 pkt proc. wzrostu w stosunku do średniej unijnej.

Na drugim końcu skali znalazło się 38 regionów, m.in. 14 hiszpańskich i 12 greckich, w których w tym czasie zanotowano spadki przekraczające 10 pkt proc. w odniesieniu do średniej unijnej. Zdaniem analityków Eurostatu jest to efekt kryzysu gospodarczego.

OECD, PKB, gospodarka, wzrost gospodarczy na świecie

OECD obniża globalną prognozę wzrostu PKB

Wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 2,9 proc. w tym roku i 3,2 proc. w przyszłym - prognozuje we wrześniowym raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W czerwcu OECD prognozowała wzrost globalnego PKB o 3 proc. w 2016...
Jak wynika z danych, mimo wyraźnej tendencji wzrostowej Polsce wciąż pozostaje spory dystans do nadrobienia. Jedynie dwa polskie województwa znalazły się w 2014 roku ponad progiem 75 proc. średniej unijnej - mazowieckie i dolnośląskie - a tylko Mazowsze tę średnią przekroczyło.

Ponadto z 21 regionów, w których poziom PKB per capita był mniejszy niż połowa średniej unijnej, pięć leży w Polsce. Z 16 pozostałych 14 znajduje się w innych krajach Europy Wschodniej: Bułgarii i Rumunii i na Węgrzech.

Najbiedniejszy region w UE to Sewerozapaden w północno-zachodniej Bułgarii (30 proc. średniej UE), w którym PKB per capita był 18 razy niższy niż w najbogatszym w 2014 r. regionie statystycznym, czyli części Londynu obejmującej tamtejsze City (539 proc. średniej unijnej).

eurostat, produkt krajowy brutto, Markku Markkula, Europejski Komitet Regionów

Eurostat: Mazowsze liderem wzrostu gospodarczego w UE

Region Mazowsza obejmujący Warszawę jest liderem wzrostu gospodarczego w przeliczeniu PKB na mieszkańca ze wszystkich regionów Unii Europejskiej - wynika z najnowszych statystyk unijnego urzędu statystycznego Eurostat. W opracowaniu...
Wyniki ekonomiczne regionów są podstawą przydziału środków w ramach unijnej polityki spójności. Objęte są nią wszystkie regiony Unii Europejskiej, jednak większość funduszy unijnych (a dokładniej strukturalnych) kierowana jest do regionów, w których PKB na mieszkańca nie przekracza 75 proc. średniej dla 28 państw UE.

Obecnie przydział środków odbywa się na podstawie średniego PKB per capita w trzyletnim okresie od 2007 do 2009 roku.

Polska wystąpiła w tym roku z wnioskiem o podział Mazowsza na dwie jednostki statystyczne NUTS 2, obejmujące Warszawę wraz z otaczającymi powiatami oraz pozostałą część województwa. Ma to pomóc w otrzymaniu większych środków unijnych po 2020 r. Decyzje w tej sprawie podejmuje Komisja Europejska.

Poleć
Udostępnij