Sektor pszczelarski dostanie większe wsparcie
Komisja Europejska ogłosiła, że przeznaczy 120 mln euro na pomoc dla sektora pszczelarskiego w UE w ciągu najbliższych trzech lat. Oznacza to wzrost o 12 mln euro w porównaniu ze wsparciem udzielonym tej branży w latach 2017-19.
- Pszczelarstwo jest ważną częścią unijnego sektora rolno-spożywczego, przyczynia się do utrzymania miejsc pracy na obszarach wiejskich. Pszczoły mają również ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa i zdrowych ekosystemów - powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa.
Miliony pszczół nie przetrwały zimy. Alarmujące dane
. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że wspólna polityka rolna, działająca w synergii z innymi kluczowymi funduszami europejskimi i krajowymi, zapewnia obecnie silniejsze narzędzia wsparcia tego sektora - dodał.
Wsparcie UE, udzielane w ramach krajowych programów pszczelarskich, zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. i potrwa do 31 lipca 2022 r. Programy te są opracowywane na szczeblu krajowym we współpracy z sektorem w celu poprawy warunków w branży pszczelarskiej i wsparcia marketingu jej produktów.
Środki obejmują na przykład edukację pszczelarzy, wsparcie w rozpoczęciu działalności pszczelarskiej, zwalczanie pasożytów niszczących ule, badania i środki na rzecz poprawy jakości miodu.
W 2018 r. w UE było 17,5 mln uli i ponad 600 tys. pszczelarzy. Pszczelarstwo jest praktykowane we wszystkich państwach członkowskich, a Wspólnota jest drugim co do wielkości producentem miodu na świecie.
Kolonie pszczół miodnych są niezbędne dla rolnictwa i środowiska, zapewniając rozmnażanie roślin poprzez zapylanie, a samo pszczelarstwo przyczynia się do rozwoju obszarów wiejskich.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś