Są pieniądze na zwiększenie konkurencyjności w rolnictwie
Komisja Europejska promuje program COSME adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw mający na celu zwiększenie konkurencyjności firm także w sektorze rolnym. W jaki sposób? Między innymi poprzez ułatwienie dostępu do finansowania zakupu nowoczesnego sprzętu.
Od początku funkcjonowania COSME, czyli od 1 maja, polscy rolnicy i przedsiębiorcy rolni uzyskali finansowanie na inwestycje o łącznej wartości 2 mln 284 tys. zł - informuje Raiffeisen Leasing.
Sprzętem najczęściej leasingowanym w ramach gwarancji UE były ciągniki rolnicze i ładowarki teleskopowe. Nabór do programu trwa do wyczerpania środków finansowych. W Raiffeisen Leasing na przedsiębiorców czeka jeszcze 477 mln zł.
Rolnicy mają nowoczesny sprzęt, ale brakuje dobrych dróg
Mogą z niego skorzystać właściciele gospodarstw rolnych, producenci z branży spożywczej, usługodawcy, jak i np. producenci nawozów, pasz, środków ochrony roślin czy hodowcy.
Zainteresowanie finansowaniem z gwarancjami w ramach COSME okazało się większe od oczekiwań. - Przedmiotami finansowania były różnorodne urządzenia, dzięki którym gospodarstwa zwiększają swoją efektywność, a tym samym konkurencyjność, np. ciągniki rolnicze, ładowarki teleskopowe, wozy asenizacyjne czy forwarder leśny. Obecnie procesujemy transakcje, w których przedmiotami finansowania są np. wyposażenie budynków inwentarskich czy kombajny do zbioru warzyw - tłumaczy Marcin Hałaj, dyrektor ds. rozwoju rynku rolniczego z Raiffeisen Leasing.
Dzięki COSME podmioty o obniżonej zdolności kredytowej lub nieposiadające środków na wkład własny mogą liczyć na finansowanie inwestycji zabezpieczone gwarancjami Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.
Finansowanie fabryczne Unii group - od 0% do 7 lat
Ponadto dzięki uproszczonym procedurom i szybkiemu procesowaniu transakcji firma uzyskuje finansowanie w łatwiejszy sposób i w krótszym czasie. - Dodatkowym atutem jest brak opłaty za gwarancję oraz możliwość finansowania od pierwszego dnia działalności firmy. Tym samym oferta ta jest szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorstw rolniczych rozpoczynających dopiero swoją działalność - dodaje Marcin Hałaj.
Warto podkreślić, że firma leasingowa sama przechodzi proces aplikacyjny w celu pozyskania gwarancji z instytucji unijnych. Tym samym rolnicy nie muszą składać żadnych specjalnych wniosków czy dodatkowych dokumentów.
Raiffeisen Leasing i Umega uruchamiają finansowanie dla rolników
Instrumenty gwarancyjne UE to narzędzia pozwalające na udostępnienie finansowania zwrotnego na warunkach korzystniejszych niż rynkowe. Mają one za zadanie ułatwić dostęp do leasingów, pożyczek i kredytów szczególnie tym, którzy do tej pory mieli problem z ich pozyskaniem. Chodzi tu o gospodarstwa rolne i firmy nie posiadające odpowiedniego zabezpieczenia, rozbudowanej historii kredytowej czy wysokiego wkładu własnego.
Atrakcyjne finansowanie dystrybuowane jest przez tzw. Narodowych Pośredników Finansowych - instytucje finansowe, które z powodzeniem przeszły proces aplikacyjny i uzyskały akceptację instytucji unijnych.
Obecnie w gronie Narodowych Pośredników Finansowych znajduje się m.in. Raiffeisen-Leasing Polska, który jest jednocześnie pierwszym pośrednikiem leasingowym w programach UE.