Są pieniądze na wykup prywatnych gruntów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2018,14:10 Aktualizacja: 06-08-2018,14:10
A A A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dotację Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu na wykup gruntów prywatnych, leżących w granicach parku.

Pozwoli to lepiej chronić zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedliska.

Umowę regulującą przekazanie dofinansowania w wysokości 45 580 zł (kwota ta jest jednocześnie całkowitym kosztem projektu) podpisali 2 sierpnia w siedzibie NFOŚiGW: p.o. dyrektora Departamentu Ochrony Przyrody i Edukacji Ekologicznej NFOŚiGW Małgorzata Adamska oraz dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego (BPN) Andrzej Grygoruk.

Biebrzański Park Narodowy, koszenie łąk, Małgorzata Górska

Z powodu suszy można kosić łąki w Biebrzańskim Parku Narodowym

Z powodu suszy, która skutkuje brakiem paszy dla bydła, rolnicy mogą odpłatnie kosić łąki i zbierać paszę w Biebrzańskim Parku Narodowym. Na takie cele skoszono już ok. 50 ha łąk - poinformowała Małgorzata Górska, wicedyrektor...
Źródłem dofinansowania dla BPN jest program priorytetowy NFOŚiGW pn. Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo - informuje Departament Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW.

Głównym celem przedsięwzięcia Biebrzańskiego Parku Narodowego będzie pozyskanie w sumie ponad 5 hektarów gruntów prywatnych, mieszczących się na terenie parku.

Pierwokup będzie miał miejsce w powiatach: monieckim (gmina Trzcianne), sokólskim (gmina Dąbrowa Białostocka), grajewskim (gmina Radziłów i Grajewo) oraz augustowskim (gmina Lipsk). Wykupione działki są położone na terenach parku, ale także na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Ostoja Biebrzańska oraz specjalnej ochrony siedlisk Natura 2000 Dolina Biebrzy.

scalanie gruntów, powiat bialski, gmina sosnówka, Wojewódzkie Biuro Geodezji w Lublinie

Bedą scalać grunty po blisko 50 latach

Starostwo bialskie podpisało z Wojewódzkim Biurem Geodezji w Lublinie porozumienie w sprawie scalania gruntów w gminie Sosnówka. Samorząd otrzyma na ten cel 9 milionów złotych. W grę wchodzi 1613 hektarów...
- To są ważne dla nas działania, ponieważ gdy mamy inną własność w parku narodowym, równocześnie mamy problemy z realizacją zadań ochronnych. Kupujemy głównie nieużytki w sensie możliwości ich rolniczego wykorzystania. Bardzo często są one cennymi siedliskami przyrodniczymi różnych gatunków ptaków i roślin, Natury 2000 itd. Może zaistnieć sytuacja, że takie działki obejmiemy nawet ochroną ścisłą, bo przecież w parku ta kategoria również funkcjonuje. Na przykład tam, gdzie znajdują się fragmenty cennych lasów, planujemy wprowadzenie tego typu porządku - mówi dyrektor BPN Andrzej Grygoruk.

Biebrzański Park Narodowy został założony w 1993 r. Jest położony na terenie Kotliny Biebrzańskiej w woj. podlaskim. Obejmuje m.in. dolinę Biebrzy w środkowym jej biegu. Na jego terytorium znajdują się słynne Bagna Biebrzańskie i ostoje ptaków IBA (Important Bird Area).

Poleć
Udostępnij