Przesunięcia na finiszu PROW. Na jaką pomoc skierowano dodatkowe pieniądze?
Środki przeznaczone na poszczególne działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mają być relokowane, by zapewnić ich lepsze wykorzystanie - przewidują opublikowane z poniedziałek założenia projektu uchwały Rady Ministrów.
Proponowana zmiana PROW 2014-2020 ma na celu optymalizację wykorzystania dostępnych środków finansowych - wynika z opublikowanych założeń do projektu uchwały rządu.
Jak wskazano, minister rolnictwa i rozwoju wsi dokonał analizy wykorzystania budżetu PROW 2014-2020, uwzględniając, że do końca okresu wdrażania programu pozostało 14 miesięcy, w trakcie których program powinien zostać zakończony i rozliczony.
"W przypadku niektórych instrumentów wsparcia, w tym takich, gdzie zakończono już nabory wniosków i kontraktację, zidentyfikowano oszczędności, które, mając na uwadze dążenie do jak najpełniejszego wykorzystania dostępnych środków, powinny zostać przesunięte na realizację innych instrumentów wsparcia, w ramach których przewidywane zapotrzebowanie na środki przekracza dostępny w chwili obecnej budżet" - zaznaczono w założeniach.
Minister funduszy: 881 mln zł z KPO na budowę kanalizacji na wsiach
Dzięki proponowanej relokacji ma być zapewnione finansowanie dodatkowych operacji, dla których teraz brakuje dostępnego limitu. Jednocześnie - jak przekazano w założeniach - ma to zminimalizować ryzyko niewykorzystania środków w ramach tych instrumentów, w przypadku których proces przyznawania pomocy ze środków PROW 2014-2020 został już zakończony i nie przewiduje się przeprowadzania naborów wniosków na zasadach określonych w tej perspektywie finansowej.
Dodatkowo w założeniach zaproponowano zwiększenie budżetu na wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof na potrzeby planowanego dodatkowego naboru wniosków na obszarach dotkniętych tegoroczną klęską powodzi. Jak wskazano, dostępna obecnie kwota ok. 3,5 mln euro ma być zwiększona o dodatkowe 2 mln euro, co pozwoli utworzyć odpowiednią pulę środków do przyznania pomocy.
Zgodnie z założeniami, zwiększone mają zostać budżety działań: rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych (o 5,7 mln euro), tworzenie grup producentów i organizacji producentów (o 21 mln euro), podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich (o 21,7 mln euro), działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne (o 10 mln euro), rolnictwo ekologiczne (o 23 mln euro).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś