Opolskie. Tyle wniosków złożyli rolnicy, którym powódź zniszczyła uprawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
10-11-2024,6:00 Aktualizacja: 09-11-2024,18:09
A A A

Opolski oddział ARiMR przyjął ponad pięćset wniosków od rolników, którzy utracili uprawy w wyniku wrześniowej powodzi - powiedział PAP zastępca dyrektora regionalnego oddziału agencji w Opolu, Paweł Kampa. Wnioski można składać do 15 listopada 2024 r.

W wyniku wrześniowej powodzi na terenie województwa opolskiego część rolników straciła swoje uprawy. Na terenie województwa opolskiego odnotowano przypadki, kiedy to woda zabrała z pól glebę. Dla rolników, których uprawy zostały całkowicie zniszczone, państwo przygotowało wsparcie w postaci pomocy wypłacanej na podstawie wniosków przyjmowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

wiceminister rolnictwa, krajewski, pomoc, poszkodowani rolnicy

Krajewski: zabezpieczyliśmy środki dla poszkodowanych rolników. Apelujemy o składanie wniosków

Zachęcamy rolników, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, by złożyli wnioski o pomoc do 15 listopada, bo inaczej nie będzie możliwości wypłacenia pieniędzy - zaapelował w czwartek wiceminister Stefan Krajewski....

"W pierwszych dniach od uruchomienia programu nie otrzymaliśmy żadnych wniosków. Zakładając, że do części zainteresowanych nie dotarła informacja o tej formie pomocy, za pośrednictwem biur powiatowych zaczęliśmy sami kontaktować się z rolnikami, którzy zostali poszkodowani przez żywioł, a nasi pracownicy pomagali w uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji do wypełnienia dokumentów. Do tej chwili przyjęliśmy ponad 500 wniosków i spodziewamy się kolejnych" - powiedział Paweł Kampa.

Jak informuje ARiMR, wsparcie jest adresowane do poszkodowanych przez powódź producentów kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw, którzy w 2024 roku złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i zadeklarowali uprawę tych roślin. Wysokość pomocy jest uzależniona od powierzchni zniszczonych upraw i wynosi 4 tys. złotych w przypadku hektara soi oraz 5 tys. zł/ha pozostałych roślin.

Agencja przypomina, że wnioski będą przyjmowane do 15 listopada 2024 roku, wyłączenie za pośrednictwem PUE ARiMR. 

Poleć
Udostępnij