Odszkodowania za wybite zwierzęta za niskie. Kto i jak je ustala?
Odszkodowanie przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia, którą określa się na podstawie średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców – wskazuje resort rolnictwa.
W sprawie zmiany zasad wypłacania rekompensat hodowcom w ramach zwalczania z urzędu chorób zakaźnych zwierząt, zwłaszcza tzw. ptasiej grypy, zwrócił się do władz samorząd rolniczy.
"Poszkodowanym rolnikom powinno przysługiwać odszkodowanie za padłe i ubite zwierzęta w wysokości 100 proc., a nie jak w praktykach stosowanych obecnie" - wskazano w wystąpieniu.
W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że zasady i warunki przyznawania odszkodowań, nagród oraz zwrotu faktycznie poniesionych środków w związku ze zwalczaniem choroby zakaźnej zwierząt uregulowane zostały w art. 49 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
32 miliony na odszkodowania za dzikie zwierzęta. 90 procent dotyczy jednego gatunku
„Odszkodowanie przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia, którą zgodnie z art. 49 ust. 3 ww. ustawy określa się na podstawie średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. Zatem o wysokości ewentualnego odszkodowania w każdym indywidulanym przypadku decyduje zarówno bieżąca sytuacja rynkowa, jak i wysokość średniej kwoty szacowania” – wyjaśnia MRiRW.
Jak dodaje, prawo do odszkodowania, jak również jego wysokość, ustalane są w drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii. Ale w przypadku niespełnienia przez posiadacza zwierząt wymagań, w tym nakazów i zakazów nałożonych w związku ze zwalczaniem choroby zakaźnej albo w przypadku świadomego wprowadzenia do gospodarstwa zwierzęcia zakażonego, chorego lub podejrzanego o zakażenie lub chorobę, odszkodowanie nie przysługuje.
"Decyzja w sprawie odszkodowania wydana przez powiatowego lekarza weterynarii jest ostateczna. Posiadacz zwierzęcia niezadowolony z tej decyzji może, w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia, wnieść powództwo do sądu rejonowego"- wskazuje resort rolnictwa. Jednocześnie informuje, że ewentualne zmiany zasad przyznawania rekompensat będą rozpatrywane podczas prac nad projektem ustawy wykonującej przepisy rozporządzenia unijnego w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniającego i uchylającego niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś