Miliard złotych na poprawę sytuacji rolników w związku z COVID-19
Przekazanie ponad 1 mld zł na poprawienie płynności finansowej rolników w związku z koronawirusem - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm ustawa w tej sprawie. Według MRiRW o pomoc może ubiegać się ok.180 tys. gospodarstw. Pierwsze środki mogłyby trafić do rolników w listopadzie.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 429 posłów, przeciw - 13, wstrzymało się od głosu dwóch. Teraz - nowela ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności - trafi pod obrady Senatu.
Potężne pieniądze dla rolników coraz bliżej
Ministerstwo wskazało sektory rolne najbardziej poszkodowane przez pandemię. Pomoc przewiduje się dla producentów krów mięsnych i mlecznych, świń, owiec, kóz, drobiu rzeźnego i nieśnego oraz upraw roślin ozdobnych.
Według resortu, wsparcie finansowe będzie miało formę jednorazowej płatności ryczałtowej dla rolników spełniających kryteria dostępu określone w PROW 2014-2020. Ze względu na krótki termin kontraktacji (do końca tego roku) pomoc będzie przyznawana oraz wypłacana na podstawie decyzji administracyjnej, na wniosek o jej przyznanie, będący jednocześnie wnioskiem o płatność. Wypłaty będzie realizowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pomoc będzie udzielana na podstawie danych z bazy Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt na dzień 31 marca br. prowadzonej przez ARiMR. Do ewidencji będą musieli się dopisać producenci drobiu i roślin ozdobnych.
Dla kogo zabraknie pomocy? Samorząd rolniczy wytyka braki
Przewiduje się, że wsparcie na gospodarstwo wyniesie od 1-30 tys. zł. Maksymalna kwota pomocy to 7 tys. euro.
Resort rolnictwa zapewniał, że wszyscy rolnicy, którzy złożą wnioski, tj. stosowne oświadczenie o pomoc i spełnią kryteria, mogą liczyć na wsparcie. Przepisy noweli przewidują też ewentualną korektę wysokości wypłat, jeżeli zgłosi się więcej chętnych niż jest to szacowane.
Według planów nabór wniosków o środki pomocowe może zostać ogłoszony już pod koniec sierpnia i potrwać 14-30 dni. Pierwsze mogłyby trafić do rolników w listopadzie. Wcześniej jednak taką formę pomocy musi zatwierdzić Komisja Europejska.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś