Ekspert o rewizji KPO: zwiększenie puli środków na rolnictwo pobudzi inwestycje na wsi
Zwiększenie puli środków na rolnictwo z Krajowego Planu Odbudowy będzie ważnym impulsem inwestycyjnym w sektorze rolno-spożywczym - powiedział PAP analityk ds. rynku rolno-spożywczego w PKO PB Marcin Dziwulski, odnosząc się do przedstawionej przez MFiPR rewizji KPO.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Pełczyńska-Nałęcz przedstawiała zamiany, jakie mają być wprowadzone w Krajowym Planie Odbudowy. Rewizja przewiduje korekty w 11 reformach (z 55) oraz 22 inwestycjach (z 56). Jedną z zapowiadanych zmian jest zwiększenie puli wsparcia na rolnictwo o 2,5 mld zł do 15 mld zł.
Miliony z KPO na modernizacje i infrastrukturę w rolnictwie
Według Dziwulskiego, zwiększenie puli środków na rolnictwo z Krajowego Planu Odbudowy będzie ważnym impulsem inwestycyjnym w sektorze rolno-spożywczym. Dodał, że może to częściowo pomóc m.in. w uspokojeniu nastrojów wśród rolników protestujących przeciwko unijnemu Zielonemu Ładowi. Zwłaszcza - jak dodał - jeśli Komisja Europejska złagodzi najbardziej restrykcyjne zapisy Zielonego Ładu, takie jak przymusowe ugorowanie gruntów, ograniczenia stosowania pestycydów czy obowiązkowe normy GAEC.
Powiedział, że istotne znacznie dla przyśpieszenia rozwoju polskiego rolnictwa może mieć dofinansowanie z KPO inwestycji w nowoczesne rolnictwo, w tym rolnictwo inteligentne, opierające się na nowoczesnych technologiach cyfrowych oraz systemach wspomagających podejmowanie decyzji, m.in. zautomatyzowanych systemach sterowania, monitorowania upraw czy nawożenia gleby.
"Wdrożenie mechanizmów rolnictwa cyfrowego pozwala np. zmniejszyć koszty czy zwiększyć efektywność produkcji rolnej" - wskazał.
Rolnicy nie mają pieniędzy na maszyny. Rejestracje nowych ciągników i przyczep pikują
Dodał, że środki z KPO mogą częściowo poprawić sytuację gospodarstw, które z uwagi na spadek przychodów ze sprzedaży zbóż (ze względu na znaczący spadek cen skupu) oraz relatywnie wysokie koszty kredytów, mocno ograniczyły nakłady na zakup maszyn i urządzeń. Zauważył też, że dofinansowanie do budowy magazynów czy silosów pozwoli rolnikom na lepsze zarządzanie zapasami oraz wzmocnić infrastrukturę przechowalniczą na wypadek spiętrzenia podaży. "M.in. chodzi o to, aby np. ze względu na okres żniw, rolnicy nie byli zmuszeni do sprzedaży ziarna po nieopłacanych stawkach" - wyjaśnił.
Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że 18 kwietnia projekt rewizji KPO po konsultacjach społecznych będzie opiniowany przez Komitet Monitorujący KPO , a po 20 kwietnia trafi na posiedzenie Rady Ministrów. Po zatwierdzeniu przez rząd zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej.
Krajowy Plan Odbudowy przewiduje dla Polski ponad 100 reform i inwestycji, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO przeznaczona ma zostać na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś