Ciecierzyca, bób, koniczyna i lucerna z dopłatami
Ministerstwo rolnictwa poinformowało, do jakich roślin wysokobiałkowych planowane jest unijne wsparcie. Będzie ono przyznawane do powierzchni uprawy nie większej niż 75 hektarów.
Wielu rolników dokładnie planuje swoją produkcję na co najmniej kilka następnych lat. Nic więc dziwnego, że z ich środowiska napływało wiele pytań dotyczących dopłat do roślin wysokobiałkowych.
Na rolniczych forach można się zetknąć z pytaniami m.in. o ciecierzycę czy bób. Natomiast Krajowa Rada Izb Rolniczych dopytywała w resorcie rolnictwa o koniczynę i lucernę.
W odpowiedzi ministerstwo poinformowało, że planowane jest objęcie płatnościami takich gatunków roślin, jak: bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch siewny cukrowy, soczewica jadalna, soja zwyczajna, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, peluszka, seradela uprawna, wyka siewna, koniczyna czerwona, koniczyna biała, koniczyna białoróżowa, koniczyna perska, koniczyna krwistoczerwona, komonica zwyczajna, esparceta siewna, lucerna siewna, lucerna mieszańcowa, lucerna chmielowa, nostrzyk, lędźwian oraz wyka kosmata.
Więcej szczegółów, w tym zasady przyznawania wsparcia w tym zakresie ma być znanych, gdy gotowe będzie rozporządzenieministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu.
Projekt tego aktu zostanie wkrótce skierowany do konsultacji społecznych.