1 października podczas konferencji online firma Bayer zaprezentowała koncepcję rolnictwa zrównoważonego, a także sposób jej popularyzacji na świecie poprzez gospodarstwa demonstracyjne. Jedno z nich znajduje się w Polsce. Jego właściciel opowiedział o działaniach jakie już zastosował, a także o planach na przyszłość.
- Wyzwania globalne, takie jak zmieniający się klimat i wzrastająca populacja, niosą dla rolnictwa nowe cele. Stajemy przed koniecznością zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości żywności dla zwiększającej się liczby ludności, przy jednoczesnym zachowaniu terenów uprawnych, różnorodności biologicznej i zasobów naturalnych, takich jak woda i gleba - mówił Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji.
Antoine Bernet, wcześniej kierujący organizacją handlową Crop Science w Skandynawii i dyrektor zarządzający Bayer Dania, objął stanowisko szefa działu Crop Science w Bayer dla Polski, Czech i Słowacji oraz krajów bałtyckich (Litwa,...
- Odpowiedzią jest rolnictwo zrównoważone, rozumiane jako działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, przy zachowaniu opłacalności działalności rolniczej i zapewnieniu społecznej akceptacji. Zrównoważony rozwój jest zarazem centralnym elementem strategii firmy Bayer - dodał Bernet.
Firma Bayer chce go promować poprzez koncepcję ForwardFarming - międzynarodową platformę popularyzacji zrównoważonych praktyk w gospodarstwach rolnych, a także dialogu i dzielenia się wiedzą. W ramach tej inicjatywy Bayer nawiązał współpracę z 16 gospodarstwami rolnymi z 12 krajów w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej. W ich gronie znalazło się także gospodarstwo z Polski - pierwsze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Gospodarstwa biorące udział w projekcie stosują najnowsze technologie i najlepsze praktyki, pomagające ograniczać wpływ na środowisko, w tym zmniejszać emisję gazów cieplarnianych. Wspierają ochronę zasobów naturalnych, a także promują różnorodność biologiczną.
Korzystają z merytorycznego doradztwa specjalistów Bayer, a także współpracują z ośrodkami naukowymi w celu wdrażania rozwiązań rolnictwa zrównoważonego, w tym precyzyjnego. Jak zapewnia firma, każde z nich ma swobodę w podejmowaniu decyzji związanych z rodzajem uprawy oraz wyborem producentów nasion, odmian, środków ochronnych itp. Łączy je zobowiązanie do promowania rolnictwa zrównoważonego i przyjmowania wizyt studyjnych gości w celach edukacyjnych.
Firma Bayer w ramach swojego zobowiązania, że będzie wspierała plantatorów za pośrednictwem rozwiązań cyfrowych w zrównoważonym zaspokajaniu rosnących globalnych potrzeb, nawiązała strategiczną współpracę z firmą Prospera...
- Projekt Bayer ForwardFarming szeroko udowadnia - teraz również w Polsce - że produkcja rolna może być prowadzona w sposób nie degradujący środowiska naturalnego, dostarczając jednocześnie jakościową, bezpieczną żywność w stabilny sposób - wskazywał dr inż. Michał Krysiak, menadżer ds. rolnictwa zrównoważonego firmy Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji. - Inicjatywa ta jest ważna również dla rolników, ponieważ będzie pokazywać w praktyce w jaki sposób utrzymać rentowną produkcję w obliczu zmian klimatycznych - dodał.
Pierwsze w Polsce gospodarstwo w sieci Bayer ForwardFarming znajduje się niecałe 10 km od geodezyjnego środka Polski - we wsi Kaszewy (powiat kutnowski, woj. łódzkie). Krzysztof Nykiel, wraz z synem Maciejem, prowadzą tu ponad 90-hektarowe gospodarstwo. Na piaszczysto-gliniastych glebach uprawiają buraki cukrowe, pszenicę ozimą i kukurydzę.
Krzysztof Nykiel, gospodarz w piątym pokoleniu, podziela przekonanie, że zrównoważony rozwój ekonomiczny, przy jednoczesnym poszanowniu środowiska jest nierozerwalnie związany z nowoczesnym rolnictwem.
- Dla mnie zrównoważone rolnictwo to przede wszystkim dbałość o glebę, bo od niej wszystko się zaczyna. Musimy się troszczyć o zawartość próchnicy myśląc o kolejnych pokoleniach, które będą produkowały żywność - tłumaczył Krzysztof Nykiel - Możemy optymalizować użycie środków ochrony roślin, korzystając również z preparatów biologicznych. Opłaca się dbać o owady pożyteczne, w tym zapylacze. Warto być otwartym na nowinki również technologiczne, i korzystać z narzędzi rolnictwa cyfrowego, żeby działać precyzyjnie. Bardzo ważny argument to ten ekonomiczny: rolnictwo zrównoważone zabezpiecza zysk, i to długofalowo.
Maj i czerwiec, to zwykle okres organizowania przez firmy z branży rolniczej spotkań polowych tzw. dni pola mających na celu zaprezentowanie oferowanych produktów, jak i pełnych technologii ochrony, czy nawożenia. W tym roku ze względu na...
W gospodarstwie Krzysztofa Nykiela już zastosowano wiele rozwiązań z zakresu zrównoważonego rolnictwa. Należą do nich: szczególna dbałość o kondycję gleby, np. zwiększenie zawartości próchnicy, optymalizacja ochrony roślin, korzystanie z narzędzi wspomagania decyzji i z rozwiązań rolnictwa cyfrowego, stosowanie nowoczesnych odmian roślin uprawnych o unikatowych cechach (takich, jak tolerancja na szkodniki lub suszę), rozwiązania wspierające bioróżnorodność (m.in. na rzecz owadów pożytecznych i dzikich ptaków).
Kolejne rozwiązania będą wprowadzane w następnych latach trwania projektu. Wiele z tych elementów, jak np. podnoszenie zawartości próchnicy w glebie, jest również działaniem ograniczającym wpływ rolnictwa na klimat.
Projekt Bayer ForwardFarming to wieloletnie przedsięwzięcie, które dzięki dostępowi do realnie działającego i rozwijającego się gospodarstwa, prezentuje wiele elementów rolnictwa zrównoważonego - podkreślał dr Krysiak.
- Jest on przygotowany specjalnie dla odwiedzających gości: rolników, naukowców, konsumentów, mediów i innych zainteresowanych. Dopóki sytuacja epidemiologiczna nie pozwoli w Polsce na bezpieczne organizowanie wizyt, Bayer pragnie popularyzować ten projekt we współpracy z mediami oraz w kanałach społecznościowych. Mamy nadzieję, że te działania spotkają się z uznaniem i pozwolą zwiększyć społeczną świadomość dotyczącą rolnictwa zrównoważonego - dziś jest to pojęcie istotne dla 62 procent rolników, a zetknęło się z nim 49 procent mieszkańców polskich miast - podsumował.